Виробництво ракет у росії зараз перевищує довоєнний рівень, що робить Україну особливо вразливою майбутньої зими. Росія зуміла обійти санкції та експортний контроль, запроваджений Заходом, щоб збільшити виробництво ракет.
Про це повідомляє американське видання The New York Times. “Військовий кур’єр” подає переклад цієї публікації.
Окрім витрат на понад 40 мільярдів доларів на постачання зброї, Сполучені Штати зробили стримування оборонного комплексу росії ключовою частиною своєї стратегії підтримки України.
За оцінками американських чиновників, в результаті санкцій росія була змушена різко сповільнити виробництво ракет та іншої зброї в лютому 2022 року. Це тривало щонайменше шість місяців. Але до кінця 2022 року російське військово-промислове виробництво знову почало набирати обертів. Про це розповіли американські чиновники, які говорили на умовах анонімності.
Росія обійшла американський експортний контроль, використовуючи свої розвідувальні служби та міністерство оборони, щоб керувати незаконними мережами контрабандистів, які провозять в країну ключові компоненти для ракет. Виробники експортують їх в ті країни, звідки їх легше доставити до росії. Менш ніж за рік після початку війни росія відновила закупівлю критично важливих компонентів, спрямувавши їх через Вірменію та Туреччину. Американські та європейські регулятори намагалися співпрацювати, щоб обмежити експорт мікрочіпів до росії. Проте їм було важко зупинити потік через країни, пов’язані з Москвою.
Росіяни також використовують артилерію, щоб обстрілювати українських солдатів на лінії фронту та свої ракети, щоб атакувати електромережі та іншу критичну інфраструктуру і тероризувати цивільних у містах. Американські чиновники побоюються, що збільшення запасів ракет у росії може означати особливо темну та холодну зиму для громадян України.
Тим часом Пентагон працює над пошуком способів допомогти українцям краще збивати випущені росією ракети та безпілотники. США уже надали Україні системи протиповітряної оборони Patriot, Avenger і Hawk. Але Україні не вистачає систем ППО, щоб охопити всю країну. Тому керівництво мусить обирати об’єкти, які захищати. Посилення ракетного обстрілу може здолати протиповітряну оборону країни, заявили українські чиновники.
У жовтні 2022 року США зібрали представників різних країн у Вашингтоні, щоб посилити санкції проти російської економіки. Тоді американські офіційні особи заявили, що вони вірять, що санкції та експортний контроль частково спрацювали, тому що вони стримували країни від надсилання Москві мікрочіпів, друкованих плат, комп’ютерних процесорів та інших компонентів, необхідних для високоточної зброї, а також необхідних компонентів для дизельних двигунів, вертольотів і танків.
Але росія швидко адаптувалася, щоб забезпечити власними зусиллями постачання необхідних частин. Сьогодні росіяни перебудували свою економіку на оборонне виробництво. Завдяки доходам від енергоносіїв, російські служби безпеки та міністерство оборони мали змогу контрабандою провозити мікроелектроніку та інші західні матеріали, необхідні для крилатих ракет та іншої високоточної керованої зброї. У підсумку, російське військове виробництво не тільки відновилося, але й різко зросло.
Перед війною один високопоставлений західний оборонний чиновник сказав, що росія могла виготовляти 100 танків на рік, а зараз вони виробляють 200.
Західні офіційні особи також вважають, що росія збирається виробляти два мільйони артилерійських снарядів на рік – це вдвічі більше, ніж західні розвідувальні служби оцінювали, що росія може виготовити до повномасшатбної війни.
Відтак, росія зараз виробляє більше боєприпасів, ніж Сполучені Штати та Європа загалом. Кусті Салм, високопоставлений чиновник міністерства оборони Естонії, підрахував, що нинішнє виробництво боєприпасів у росії в сім разів перевищує виробництво Заходу.
Виробничі витрати в росії також набагато нижчі, ніж на Заході. Це частково пов’язано з тим, що Москва жертвує безпекою та якістю, намагаючись створювати зброю дешевше, каже пан Салм. Наприклад, західній країні виготовлення 155-міліметрового артилерійського снаряду обходиться від 5000 до 6000 доларів, тоді як виробництво 152-міліметрового артилерійського снаряду в росії коштує приблизно 600 доларів.
“У певних областях їм вдалося значно збільшити виробництво”, – сказав Дмитро Альперович, експерт з міжнародної безпеки та голова Silverado Policy Accelerator, експертного центру у Вашингтоні.
У випадках, коли росії потрібні мільйони одного конкретного компонента, експортний контроль США може призупинити виробництво. Але мікросхеми, необхідні для створення кількох сотень крилатих ракет, помістяться в кілька рюкзаків, що робить ухилення від санкцій відносно простим, сказав Альперович.
Американські офіційні особи заявили, що можуть уповільнити, але не зупинити росію в контрабанді частин, необхідних для виробництва ракет. Проте, на їхню думку, Москва відреагує на американські обмеження санкції. Згідно з даними Міністерства торгівлі США, росія адаптувалася доставляючи компоненти через треті країни.
“Оскільки заходи контролю мали реальний вплив, російський уряд не просто розвів руками і сказав: “Ви нас дістали, ми здаємося”. Вони ставали все більш винахідливими у своїх спробах його обійти. І ми дуже наполегливо працюємо над різними способами придушення цих “сірих схем” російського імпорту”, – сказав Метью С. Аксельрод, секретар Міністерства торгівлі з питань контролю за експортом.
Наразі США та Євросоюз мають спільний список із 38 різних категорій товарів, експорт яких до росії обмежений. Американські офіційні особи заявили, що 9 із них, в основному мікроелектроніка, що використовується в ракетах та безпілотниках, мають найвищий пріоритет для блокування.
Американські та європейські чиновники співпрацюють з банками, щоб розробити систему попередження урядів про можливі порушення санкцій. Наразі американські банки попередили уряд США про 400 підозрілих транзакцій. Міністерство торгівлі США змогло використати третину цих звітів про підозрілу діяльність у своїх розслідуваннях.
31 серпня відомство звинуватило трьох осіб в участі у створенні незаконної російської мережі закупівель заборонених товарів. Одного з трьох, російсько-німецького громадянина Артура Петрова, Міністерство юстиції заарештувало й звинуватило у порушенні експортного контролю. Його звинувачують у придбанні мікроелектроніки у американських експортерів з метою відправлення її на Кіпр, в Латвію чи Таджикистан. Опинившись там, інші компанії допомогли відправити компоненти далі, після чого вони потрапили до росії.
Одним із викликів для уряду США є те, що росії потрібні не чіпи вищого класу, які легше відстежувати, а чіпи, які можна використовувати в широкому діапазоні речей, а не лише в керованих ракетах.
“Це ускладнює нашу роботу, тому що є багато країн, в яких можна продавати ці мікросхеми для законних комерційних цілей. Проблема полягає в тому, що ці чіпи потім перенаправляються та відправляються до росії”, – сказав Метью С. Аксельрод.
Американські та західні чиновники кажуть, що є й хороші новини. Російське виробництво все ще не встигає за тим, як швидко військові спалюють боєприпаси та зношують техніку. Наприклад, незважаючи на те, що росія збирається виробляти два мільйони боєприпасів на рік, вона стріляє понад 10 мільйонами снарядів з артилерії. Це змусило Москву відчайдушно шукати альтернативні джерела для збільшення своїх запасів. Наразі росіяни намагаються укласти збройову угоду з Північною Кореєю, заявили американські та західні офіційні особи.
І хоча Москва обійшла санкції, досягла успіху в контрабанді процесорів і друкованих плат, вона стикається з дефіцитом ракетного палива та вибухівки, яку важче провезти контрабандою. Цей дефіцит, ймовірно, стримає Москву, якщо вона спробує активізувати подальше виробництво боєприпасів, ракет чи бомб.
Збільшення військового виробництва також обійшлося великою ціною для російської економіки, особливо через стрибок процентних ставок у країні. Санкції негативно вплинули на загальний стан російської економіки, а подолання західних заборон на експорт обійшлося недешево. Високопоставлений західний оборонний чиновник сказав, що росія перерозподілила майже третину своєї комерційної економіки на виробництво зброї. Країна стикається з дефіцитом робочої сили, що також може ускладнити подальше промислове зростання.
Влітку росія скоротила свої атаки на енергомережу України. Але в умовах падіння температури деякі українські та західні аналітики й урядовці вважають, що росія може відновити кампанію терору проти України, сподіваючись, що це підірве волю українців до боротьби.
Представники США сподіваються, що постійне постачання боєприпасів для протиповітряної оборони могло б допомогти Україні протистояти посиленому обстрілу з боку росії.
“Українці стали краще захищати свою інфраструктуру та розбудовувати оборону навколо своїх електростанцій і критично важливих електромереж. Вони стали краще відновлювати і гарантувати те, що вплив відключень електроенергії та інших комунальних послуг не буде таким серйозним”, – сказав Кусті Салм.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.