Незалежно від точного територіального результату війни в Україні, політичний результат вже очевидний – Росія програла свою граль, спробуючи створити васальну державу та буферну зону в Східній Європі, оскільки курс України на Захід тепер незворотній.
Це було одним із ключових повідомлень міжнародного симпозіуму дипломатів та вчених, який зібрався в Кембриджському університеті під егідою Центру геополітики у четвер, 4 квітня. У фокусі була Майданська революція 2013 року, яка повалила проросійського президента України Віктора Януковича та поставила країну на шлях до Європи, але також була згадана повна інвазія Росії у країну у лютому 2022 року.
“Путін програв Україну. Це стало кристально ясним. Він вторгнувся у їх суверенітет, а вони йому протистояли”, – сказала баронеса Кетрін Ештон, яка була першим головою зовнішньої політики Європейського союзу з 2009 по 2014 рік і проводила часті переговори з Януковичем та Путіним протягом бурхливих місяців повстання. “Усі ці роки він втрачав їх, а тепер він повністю їх програв”.
Майданські протести почалися вечором 21 листопада 2013 року, коли Янукович вирішив не підписувати угоду про асоціацію з Європейським союзом, яка була у переговорах протягом семи років, натомість вибравши угоду про вільну торгівлю з Москвою.
“Я добре пам’ятаю той вечір”, – сказала Аргіта Даудзе, посол Латвії в Україні того часу, яка того дня проводила прийом. “Українські посадовці з міністерства закордонних справ долучилися до нас пізно і були у дуже поганому настрої”.
“Українське суспільство в 2013 році жило в певних надіях, що ближчі відносини з ЄС принесуть більше порядку та швидкий економічний розвиток в Україні”, – сказала Даудзе. “Здавалося, що поняття Європи почало ставати відповіддю на багато проблем, з якими стикалися українські законодавці – і стало синонімом хорошого життя для простих людей”.
Під час зростання протестів проти Януковича, “атмосфера була фантастичною – це були сім’ї, молодь, лідери НУО, журналісти, широкий спектр людей з усього суспільства в Києві”, – згадала Ештон, яка відвідала збірні толпи.
“І було дуже, дуже холодно, тому ви знаєте, що люди віддані … було чітке відчуття, що це рух людей, які не збираються зникнути”.
Спонтанність та тривалість повстання противилися аргументу Росії, що воно було спрямовано за допомогою західних посадовців.
Але це не лише Україна покладає свої надії на переваги від сильніших зв’язків з ЄС. Ештон вважає, що досвід асиміляції України перетворює Європейський союз. “Він зробив ЄС сильнішим у плані зовнішньої політики … більш згуртованим”, – сказала вона телеканалу Al Jazeera.
Зовнішня та оборонна політика залишаються національною компетенцією, що вимагає єднаності для дій на рівні ЄС, але Ештон сказала, що готовність європейців працювати разом була “абсолютно надзвичайною” і зросла з часів її перебування на посаді.
Під час повстання на Майдані, наприклад, багато членів ЄС все ще були підпорядковані Росії. “Багато людей вважали, що польська офіційна реакція була занадто соромливою”, – сказав Лукаш Кулеса, заступник директора досліджень Польського інституту міжнародних відносин. “[Тодішній міністр закордонних справ Радослав] Сікорський попросив українців погодитися на компроміс з Януковичем”.
Навіть після того, як Путін анексував Кримський півострів наступного березня, європейські посадовці радили Україні не використовувати зброю проти росіян, а Німеччина домовилася з Росією про будівництво газопроводів Nordstream під Балтійським морем, які обійдуть Україну.
Польща зараз є одним з найбільш недвозначних союзників України, Німеччина відмовилася від Nordstream, а ЄС наклав десятки пакетів санкцій на Росію і цього року починає передбачувану, багаторічну військову та фінансову допомогу Україні.
“ЄС ніколи не розумів, наскільки він сильний”, – сказала Ештон. “Як економічна сила, він величезний, і він ще не розуміє, що має здатність використовувати цю неймовірну економічну силу для досягнення певних речей”. Вона сказала, що вже пора для лідерів ЄС почати формувати стратегії безпеки на наступні 50 років.