Росія посилює військові зв’язки у Венесуелі, далі візити на Кубу і Нікарагуа

В той час коли Захід об’єднується на фоні загрози вторгнення в Україну, Кремль намагається шукати “воєнних” союзників серед країн-ізгоїв. Президент Венесуели Ніколас Мадуро заявив про “поглиблення військових зв’язків” своєї країни з Росією після візиту російського віцепрем’єрф, який також збирається відвідати Нікарагуа і Кубу на тлі напруженості у відносинах зі Сполученими Штатами.

Після тривалих переговорів у середу 16 лютого 2021 року між адміністрацією Мадуро та російською делегацією на чолі з віцепрем’єр-міністром Юрієм Борисовим обидві сторони підписали низку угод про “стратегічне співробітництво”. Треба при цьому розуміти, що Кремль, як і під час Карибської кризи 1961 року у Центральній Америці зацікавлений виключно використанням територій для розміщення своїх літаків та ракет з метою здійснення психологічного впливу та політичного пресингу на США. Але лідери країн з диктаторськими режимами не замислюються, що у випадку переходу конфлікту в гарячу фазу удари американської зброї будуть нанесені саме по їх інфраструктурі.

“Ми розглянули карту світової геополітики, стан двостороннього співробітництва Росії і Венесуели і детально розглянули кожен з аспектів торгівлі, енергетики, фінансового співробітництва в сферах охорони здоров’я, культури, освіти, військових”, – сказав Мадуро. під час телевізійної нічної прес-конференції. А в сфері оборони Мадуро сказав, що обидві сторони «схвалили зону міцного військового співробітництва між Росією та Венесуелою для захисту миру, суверенітету та територіальної цілісності», заява, яка викликала оплески у присутніх. Мадуро також сказав, що дав міністру оборони Венесуели Володимиру Падріно «чіткі інструкції» продовжити справу виходу на новий рівень співпраці «зі світовою військовою державою, як-от Росія».

Москва вже зіграла ключову роль у підтримці Мадуро проти спроб Вашингтона скинути лідера соціалістів і привести до влади голову Національної асамблеї під керівництвом опозиції Хуана Гуайдо, якого три роки тому підтримала адміністрація колишнього президента США Дональда Трампа . Суперечка про лідерство розділила міжнародне співтовариство з десятками країн, які підтримують обидві сторони. Але Мадуро зберіг своє лідерство навіть на тлі важкої економічної кризи, що посилюється жорсткими санкціями США, які все ще діють за президента Джо Байдена .

За день до оголошення останніх угод між Москвою та Каракасом у вівторок США провели «координаційну зустріч на високому рівні щодо Венесуели» з 19 іншими країнами, включаючи Австралію, Бразилію, Канаду, Чилі, Колумбію, Коста-Ріку, Домініканську Республіку, Еквадор, Європейський Союз , Францію, Німеччину, Італію, Японію, Нову Зеландію, Панаму, Парагвай, Португалію, Іспанію, Швецію та Великобританія, а також Європейський Союз.

У звіті Держдепартаменту йдеться, що учасники закликали до низки реформ, включаючи вільні та чесні вибори, створення незалежних інституцій, таких як судова влада, та припинення ймовірних порушень прав людини. Говорили, що вони також висловили «свою підтримку інклюзивної, різноманітної та єдиної демократичної опозиції у Венесуелі».

Військово-технічні зв’язки між Росією та Венесуелою продовжують розвиватися, попри протести США. Динаміка між двома країнами приділяється особливої ​​уваги, оскільки напруженість між Москвою та Вашингтоном наростає у відповідь на погіршення безпекової ситуації в Східній Європі, де масове нарощування російських військових вздовж кордонів України викликало попередження США про те, що Кремль може віддати наказ про вторгнення в будь-якої миті.

Президент Росії Володимир Путін та його високопосадовці неодноразово заперечували будь-які плани нападу на Україну, про що нещодавно заявив Newsweek посол Москви у Вашингтоні Анатолій Антонов. Водночас Антонов, так і інші російські чиновники закликали Вашингтон серйозно долучитися до давніх проблем безпеки Москви щодо розширення НАТО на схід і військової діяльності поблизу кордонів Росії.

За матеріалами Newsweek