Росія хоче вигнати миротворців ООН з Малі та посилити “вагнерівців”

Главу миротворчої місії ООН в Малі (MINUSMA) Ель Гассіма Ване можуть усунути, а місію – припинити.

Ряд африканських видань, посилаючись на неназване джерело у штаб-квартирі ООН, говорять про невизначене майбутнє миротворчої місії в Малі та її нинішнього очільника. Повідомляється, що Ель Гассім Ване став занадто прихильним до фактичного керівника Малі проросійського полковника Ассімі Гоїти. Це має вияв не лише на рівні звітів, які не відповідають дійсності, а й у мовчазній згоді Ване на обмеження, які запроваджує хунта проти “блакитних шоломів”.

Одним із наслідків “слабкості” Ване та збільшення впливу росії в Малі став нещодавній вихід Німеччини зі складу MINUSMA. Німецький контингент в Малі був одним з найбільших – 490 військовослужбовців. До цього в листопаді 2022 року згорнула свою діяльність в рамках місії Велика Британія. Також імідж MINUSMA серед місцевого населення зменшується на фоні постійних атак джихадистів.

Варто згадати, що сьогодні в результаті вибуху саморобного пристрою під час руху конвою поранення отримали 7 миротворців MINUSMA ООН. Подія сталася в центральній частині Малі, в 34 кілометрах на північ від містечка Дуенца. Прес-служба MINUSMA наразі не повідомила ні національність, ні військові звання постраждалих миротворців.

У червні 2023 року на засіданні Ради Безпеки ООН переглядатиметься мандат MINUSMA. Існують побоювання, що місію згорнуть. Не без впливу російської федерації, яка вже розгорнула в Малі підрозділи “вагнерівців”, продовжує посилювати їхній контингент та постачати місцевому режиму зброю. Однак наприкінці квітня російські найманці зазнали нападу з боку місцевих ісламістів. Повідомляється, що “вагнерівців” врятували сенегальські миротворці MINUSMA.

MINUSMA була розпочата 25 квітня 2013 року для стабілізації Малі після повстання туарегів на півночі країни. На разі контингент миротворців формують військовослужбовці понад 50 держав-членів ООН. Найбільше з них надали Чад (1449 осіб) та Бангладеш (1297 осіб). Україна брала участь у миротворчій місії в Малі з червня 2019 по травень 2022 року.