Російський танк Т-90М – «Провал» замість «Прориву»

Сьогодні пройшов брифінг з представниками Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генштабу ЗСУ в Military Media Center. Представник Центру Андрій Рудик розповів про російський танк Т-90М, 15 моделей якого було знищено з початку повномасштабного вторгнення. «Це лише мова про ті випадки, які мають беззаперечні докази у вигляді фото та відео фіксації. Цілком імовірно, що окупанти втратили значно більше одиниць Т-90М», – сказав Андрій Рудик.

Детальніше про дану модель читайте далі.

На сьогоднішній день можна сказати, що Т-90М – це верхня межа того, що зміг витиснути російський ВПК із радянських розробок. Екстенсивна модернізація одного радянського танка за іншим давно вичерпала себе і вже призводить до зниження їхніх бойових можливостей. Тому ворог безуспішно намагається компенсувати відсутність якості кількістю.

Наприклад, двигун танка В-92С2Ф походить від двигуна В-2 зразку 1937 року, який стояв ще на радянському танку Т-34. У цій частині Т-90М концептуально належить не до епохи перебудови, а до часів сталінізму.

Про повне вичерпання модернізаційного ресурсу та моральну застарілість даного двигуна красномовно говорить один факт – в умовах жаркого клімату його потужність падає на третину.

Броньовий захист Т-90М концептуально не відрізняється від Т-72Б. Комплекс динамічного захисту «Релікт» є технологічним аналогом комплексу динамічного захисту «Контакт», що використовується на згаданому Т-72Б. Єдине «конструкторське» рішення на яке спромоглися росіяни для посилення броньового захисту Т-90М – це навішування додаткової броні. Як продемонстрували бойові дії, машину це не лише не рятує, а й створює проблеми з маневреністю та мобільністю.

Саме автоматизовані системи управління вогнем та їхні окремі складові (електронно-обчислювальні машини, апаратура внутрішнього зв’язку, комутації та управління, датчики, пульти управління, оптика тощо) перетворюють купу заліза та кабелю на сучасний основний бойовий танк. Обстеження трофейного зразку Т-90М показали, що росія не просто не виробляє електроніку для нього, а й намагається приховати інформацію про походження її окремих складових. Іноді ситуація доводиться до абсурду – росія просто видає їх за власну розробку. Розпіарена система управління вогнем «Калина» з російського має лише маркування.

Західні та українські санкції болюче вдарили по російському танкобудуванню. Прямим наслідком цього стало використання мікросхем та чіпів невійськового призначення найрізноманітнішого походження. Це значно знизило виробничий ресурс електроніки Т-90М. Необхідного імпортозаміщення російський ВПК просто не має змоги досягти. Санкції перетворили виробництво Т-90М із серійного в поштучне. За даними відкритих джерел, росія мала на озброєнні лише 100 одиниць такої техніки. Припинення виробництва танків даного виду напряму залежить від санкцій. Росіяни масово шукають шляхи обходу санкцій. Основна проблема в цьому випадку – товари подвійного призначення, контрабанда та обхід санкцій за допомогою третіх держав. Говорити про повне зупинення виробництва даної моделі танків зарано, але звести його до мінімуму завдяки санкціям цілком можливо.

На сьогоднішній день зс рф втратили в Україні 15 одиниць Т-90М. І це лише мова про ті випадки, які мають беззаперечні докази у вигляді фото та відео фіксації. Цілком імовірно, що окупанти втратили значно більше одиниць Т-90М. Зараз ворог практично не використовує їх під час ведення бойових дій. Щоб остаточно не ганьбити себе, росія боїться підставляти ці танки під удари зброї, наданої Україні західними партнерами. Т-90М виявився машиною для парадів та потішних танкових біатлонів.