Через рік після повномасштабного російського вторгнення, молоді українські офіцери змушені протистояти деяким своїм старшим командирам. Причина у тому, що у деяких українських підрозділах все ще є сильними радянські методи військового управління. Навіть на підготовку частини українських військових у США. Про це пише у сьогоднішньому матеріалі впливове американське безпекове видання Defence One.
Навчання українських підрозділів у Сполучених Штатах та інших країнах НАТО, перетворили українську армію радянського зразка на силу, більш схожу на війська Альянсу. Про це заявляв прес-секретар Пентагону Джон Кірбі ще у квітні 2022 року: «Українські війська тепер мають краще командування та контроль, — сказав він, — Цього у них не було раніше. І це не випадково». Високопоставлений чиновник американського Міністерства оборони додав, що навчання США і союзників зробили Україну «більш ефективною в бойових діях».
Але американські військові експерти та офіцери, які брали участь у цьому процесі, кажуть, що, хоча навчання США допомогло, український офіцерський корпус все ще пронизаний радянським типом мислення.
Ще з серпня 2021 року полковник армії США Ендрю Кларк очолює Організацію управління підготовкою з питань безпеки. Серед обов’язків організації є навчання інших країн військовим стратегіям США, що здійснюється через Консультативну групу з доктринної освіти.
Команда Кларка, зокрема, працювала над тим, щоб допомогти українцям прийняти децентралізований процес ухвалення рішень, який визначає військову практику США. Відповідно до цієї доктрини, старші офіцери ставлять перед собою мету, а більш молодші офіцери використовують власну ініціативу для її досягнення. Метод, який контрастує з більш ієрархічним підходом Радянського Союзу.
Але Кларк дуже обережно оцінював вплив своєї команди на українські підрозділи: «Я не можу сказати, наскільки добре це проникло, — сказав він, — ми все ще в процесі втілення змін».
Джахара Матісек, доцент кафедри військових і стратегічних досліджень Академії ВПС США- неодноразово відвідував навчальні центри для українських військових, організованих за допомогою НАТО. Молодші офіцери, з якими він зустрічався, були різними. Вони мали досвід бойових дій на сході України та підтримували спосіб ведення війни американськими військовими. «Але для мене було цілком зрозуміло, що є розрив між молодими українськими військовими та полковниками, яким 40 років і старше» – сказав Матісек.
Він також розповідає, як поспілкувався з двома українськими військовими підрозділами — одним мотопіхотним підрозділом під Одесою та одним із нових батальйонів, сформованих Україною, щоб компенсувати втрати під час війни. Напруга між молодшими, більш незалежними офіцерами та старшими офіцерами «радянської школи» була очевидною навіть після року масштабної війни з росією. Солдати скаржилися на керівників радянського типу, які забезпечували неналежну підготовку. В одному випадку, про який дізнався американський експерт, саперам, які навчаються техніці розмінування, сказали використовувати кришки від каструль як макети мін. Потім їм було наказано відпрацювати свої навички, імітуючи «знешкодження» кришок від горщиків.
За словами американського експерта, у підсумку, сапери, які таки пройшли належну підготовку не змогли отримати сертифіката, оскільки навчання було неофіційним. Ті ж інженери, які отримали сертифікат, насправді пройшли підготовку дуже формально і не матимуть необхідних навичок.
У підсумку, за відсутності вказівок з боку вищого командування, багато молодих українських солдатів та офіцерів беруть справу у свої руки. Експерт описав, як українські лейтенанти знаходили в YouTube американські та ізраїльські відео про військову підготовку та перекладали їх українською, щоб набратися необхідних навичок.
Підсумовуючи шість років, які його група витратила на навчання українців, полковник Кларк каже, що йому треба ще років двадцять, щоб повністю навчити українських військових сучасним методам веденням війни.
«Нам треба ще багато часу, — каже він, — щоб змінити всі ці традиції української армії. А особливо для того, щоб ефективно воювати проти росіян і перемагати їх».