Наступного тижня може стати вирішальним для України, оскільки американські законодавці повертаються до роботи після святкового перерви на Великдень. Одним із найпершочерговіших тем для обговорення є додатковий запит президента Джо Байдена, який передбачає виділення $61 мільярда на допомогу Україні. Без цих коштів, допомога США Україні фактично зупиниться.
Тим часом, спікер Палати представників Майк Джонсон заявив про можливу готовність надати Україні зброю у позику. Чи відповідає це потребам Києва наразі? Які наслідки затримки цієї допомоги? І які перспективи її швидкого затвердження? Ми обговорили це з українським послом у США Оксаною Маркаровою у четвер.
Інтерв’ю було редаговано для більшої узгодженості та лаконічності.
Голос Америки: Пані посол, з самого початку повномасштабної інвазії України, ви відстоювали більше допомоги від американських партнерів. Президент Володимир Зеленський колись заявив, що “мені потрібні боєприпаси, а не прогулянка”. І сьогодні, коли росіяни збирають свої війська та можуть готуватися до нового наступу, що потрібно Україні, щоб залишатися міцною?
Оксана Маркарова, український посол у США: Нічого не змінилося, і це не зміниться, поки ми не переможемо. Тому, від президента Зеленського до захисників на передовій та всіх, включаючи мене тут у Вашингтоні, у нас є тільки одне повідомлення: нам потрібно перемогти. І для цього нам потрібно більше зброї, боєприпасів, підтримки для України та більше санкцій, ізоляції та притягнення Росії до відповідальності.
Зараз ми знаходимось на розпутті в цій боротьбі. За останні два роки нам вдалося звільнити 50% територій. Минулого року ми буквально звільнили Чорне море. Ми проводимо дуже успішні удари проти російської армії, але ми ще не досягли пункту, де можемо проголосити про перемогу, і це пов’язано виключно з наявністю зброї та підтримки. Тому ми повинні тримати курс. Ми повинні продовжувати робити те, що працювало раніше. І ми повинні зробити більше.
Голос Америки: Президент Байден кілька разів заявляв, що Україна має підтримку як у республіканців, так і у демократів на Капітолію. Однак, додатковий запит [на допомогу] не був підтриманий голосуванням, головним чином через декількох законодавців, включаючи спікера Джонсона. Коли президент Зеленський відвідав Вашингтон, ви брали участь в зустрічі з паном Джонсоном. Цікаво, що ви мали сказати йому, щоб переконати його проголосувати за цей закон?
ФАЙЛ – Президент України Володимир Зеленський розмовляє з спікером Палати представників США Майком Джонсоном по телефону у Києві 28 березня 2024 року. (Послуга прес-служби президента України через Reuters)
Маркарова: У нас дійсно є сильна біпартійна підтримка, і ми не тільки відчуваємо це, але й знаємо це. Ми спілкуємося з багатьма людьми на Капітолії та зі звичайними громадянами, і чуємо сильні вислови підтримки від усіх, включаючи спікера Джонсона. Він публічно підтримав нашу потребу у перемозі.
Цей рік був важким, і я знаю, що це не виправдання; просто ми повинні бути наполегливішими. Це п’ята додаткова пакетна програма, чотири з яких ми мали за останні два роки. І не всі вони були легкими для затвердження. Але цей почався як додаткова програма для України; це було під час часу спікера [Кевіна] Маккарті, потім відбулася зміна спікерства, потім були обговорення про спільну додаткову програму. Тому було багато питань, які дуже важливі для США, не пов’язані з Україною. Ми були включені до пакету, що затримало обговорення цього українського додаткового законопроекту на різних етапах.