Першою базою 80-ї окремої десантно-штурмової бригади була колегія єзуїтів

19 грудня 80-а окрема десантно-штурмова Галицька бригада Збройних Сил України відзначає день створення військової частини.

Саме в цей день 1979-го на території колишньої колегіуму єзуїтів біля міста Хирів на Львівщині розмістилося формування десантників. Воно було не нове, дислокувалося раніше у Литві та Азербайджані.

Колегім будували наприкінці ХІХ-початку ХХ століття. Він був обладнаний власним водогоном, млином, пекарнею, паровою пральнею, шпиталем, друкарнею, майстернями та електростанцією. Під час Другої світової війни було зруйновано частину основного корпусу.

Будівля колишнього єзуїтського колегіуму біля міста Хирів на Львівщині

Для військових біля будівлі збудували гаражі та склади. Влаштували плац. У каплиці зробили їдальню. Замість зруйнованого крила звели прибудови.

У 1990 році частину реорганізували у 224-й навчальний центр по підготовці молодших спеціалістів для Повітряно-десантних військ. За рік, представники Москви хотіли розформувати його. Заступник командира Михайло Коваль відмовився здати прапор і печатку.

У травні 1992-го особовий склад частини присягнув на вірність народу України. Через три роки центр перетворили на 6-у окрему аеромобільну бригаду.

Михайло Коваль у 1990-1995 роках був командиром Навчального центру підготовки молодших спеціалістів повітряно-десантних бригад біля Хирова. Завдяки йому росіянам не вдалося вивезти частину до рф

У грудні 1999 року із бригади зробили 80-й окремий аеромобільний полк. Він увійшов до Західного оперативного командування. На початку 2000-х років частину з-під Хирова передислокували у місто Львів на базу розформованого 7-го механізованого полку.

На базі 80-го окремого аеромобільного полку сформували тактичні групу, яка виконувала завдання у складі миротворчої місії в Республіці Ірак протягом квітня-грудня 2005 року.

2013-го полк перетворили на 80-у окрему аеромобільну бригаду. Розпочалося формування та комплектація особовим складом окремого батальйону з дислокацією в місті Чернівці. Почався перехід на комплектацію особового складу контрактниками.

Українські десантники на території Луганського аеропорту, червень 2014 року

Бійці бригади взяли участь у першому бою російсько-української війни – 13 квітня 2014 року біля селища Семенівка під Слов’янськом на Донеччині. Зокрема, там відзначились артилеристи бригади, які мали у своєму розпорядженні гаубиці Д-30.

Десантники 80-ї ОАБр протягом п’яти місяців героїчно тримали оборону в Луганському аеропорту. Потім воювали в Донецькому аеропорту та інших ключових районах АТО/ООС – Георгіївка, Хрящувате, Новосвітлівка, Красне, Круглик, Переможне.

Десантники 80-ї окремої аеромобільної бригади у складі спільної литовсько-польсько-української бригади на церемонії відкриття навчань “Анаконда-2016” на полігоні Нова Деба у Польщі, червень 2016 року

Колона HMMWV M1114 UAH 80-ї аеромобільної бригади проходить Хрещатиком на параді на честь Дня незалежності України, Київ, 24 серпня 2016 року

2016-го частину перетворили на 80-у окрему десантно-штурмову бригаду. З початком повномасштабного вторгнення росіян львівські десантники брали участь у звільнення Київщини, Миколаївщини, Херсонщини, Харківщини.

20 листопада 2023 року указом президента 80-ї окремій десантно-штурмовій бригаді було присвоєне почесне найменування “Галицька”.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.