Парламент змінив місце для Національного меморіального військового кладовища (Фото)

Парламент ухвалив закон, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища. Під час роботи над документом, змінили місце для його розташування.

Раніше планували розмістити цвинтар у Биківні, що на північно-східній околиці Києва. Зрештою, затвердили зведення кладовища в селі Гатне Фастівського району Київської області. Йдеться у законопроекті, який підтримали 303 депутати.

“Україна має гідно вшанувати тих, хто заплатив найвищу ціну за нашу свободу та незалежність. Відповідальні відомства у першому півріччі 2024-го мають відкрити першу чергу Національного військового меморіального кладовища”, – написав у телеграм-каналі прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Кабмін підтримав законопроект, який дозволить в прискореному режимі завершити необхідні роботи. Будемо сприяти також оформленню земельної ділянки, містобудівних умов й оцінки впливу на довкілля.

Вчора мінветеранів презентувало ескіз Національного військового меморіального кладовища. Про це повідомив у мережі Х Тарас Іщик.

Площа всього кладовища має становити більше 260 га. Там має бути музей, колумбарій, будинок трауру, дві каплиці, крематорій та адміністрація.

“В самому проєкті ми бачимо дві каплиці. Одна у вигляді зменшеної копії каплиці на Золотих Воротах (принаймні так мені здається), інша без ритуальних символів. Припускаю, що це для інших віросповідань, але це не пояснено. Важливо, щоб всі мали можливіть релігійної відправи”, – пише Іщик.

“З важливого, тут присутні як плити, так і козацькі хрести. Припускаю, що для християн хрести, для всіх інших плити. Це не сприяє однотипності поховань, більше це данина історії, це можна зрозуміти. Або це символізує невизначеність з боку міністерства”, – міркує автор допису про кладовище.

Тарас Іщик звенув увагу, що на проекті видно вирівняну землю з газоном. Тому він припускає, що всі тіла, які будуть поховані там, будуть піддаватися кремації, оскільки інакше – це порушуватиме українські державні норми поховань, де має бути над землею насип, якщо в землі труна.

Перші кроки

Серед всього комплексу будівель, у проекті не видно центрального меморіалу, де відбуватимуться урочистості, покладання квітів, зміна почесної варти тощо. Це важливий елемент вшанування памʼяті.

Також, крім державного герба, не видно інших елементів військової символіки, наприклад комбатантського хреста, який історично є символом українських ветеранів. А йому якраз там і перше місце.

“Перші кроки зроблено, це дуже добре, принаймні ми бачимо шлях думок. Але залишається багато відкритих питань, на які мінветеранів дати відповіді не зможе, бо з комунікацією в них зле. Видно, що поспішали щось показати, але хотілось би бачити інші проєкти. Є куди рости”, – додав Іщик.

Нагадаємо, на початку робіт над концепцією кладовища архітектори планували поєднати декілька концепцій вигляду військових меморіальних кладовищ, які існують в інших країнах світу. Зокрема, український комплекс буде схожим на військове кладовище, яке знаходиться в Стокгольмі. Тобто це будуть локації поміж дерев з вже визначеними однаковими надгробними плитами.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.