На засіданні РНБО оголосили що зустріч Байдена та Зеленського буде проведено без свідків – Сергій Нікіфоров

У Києві 20 серпня відбулося чергове засідання Ради національної безпеки і оборони України. Речник президента Сергій Никифоров та секретар РНБО Олексій Данилов провели брифінг для журналістів, на якому дали звіт про питання, що виносилися сьогодні на порядок денний. Трансляція брифінгу проводилася, зокрема, сторінкою ОПУ в соціальній мережі Facebook.

Перед початком брифінгу засідання, Сергій Никифоров повідомив про ситуацію з афганськими біженцями. Він наголосив, що Україна почала вивозити людей з гарячої точки однією з перших, на українському літаку було вивезено режисерку Сахрі Карімі. Наразі прийнято 150 заявок на евакуацію від громадян України в регіоні, у Кабулі перебувають один військовий і один цивільний український літаки. 12 українцям, що працювали в Кабулі за субконтрактом ООН нині нічого не загрожує.

Перенесення дати зустрічі з президентом США Джо Байденом з 30 на 31 серпня було пояснено необхідністю провести її без свідків. Никифоров відзначив, що перенесення надасть можливість Зеленському повноцінно взяти участь у вшануванні Дня пам’яті захисників України 29 серпня. Він також додав, що на Кримській платформі буде змінено американського представника, але запропонував, аби про це сказали самі США.

Речник президента звернув особливу увагу на питання охорони архітектурної спадщини, яке в останній момент з’явилося на порядку денному РНБО. З огляду на руйнування садиби Барбана по вул. Обсерваторній, РНБО ухвалила наступні рішення: почати кримінальне розслідування щодо випадку, забезпечити відновлення зруйнованої пам’ятки, підготувати аудит архітектурних ціностей по всій території України. Никифоров додав, що рішення Голови КМДА Віталія Кличка відвідати Чернігів у такій ситуації є дивним, і що до Києва його кортеж міг би повернутися за півгодинию Отже, запрошення на засідання РНБО можна було прийняти за наявності доброї волі мера Києва.

Щодо цього питання доповідав також Олексій Данилов. Він повторив у загальних рисах тези Никифорова. Він додав, що у відвідуванні засідання для Кличка “нема нічого лячного”, і що РНБО немає повноважень звільняти з посади голову КМДА. За його словами, неявка мера Києва – це “трошки сумно”.

Журналісти слушно запитували, чому РНБО має займатися питаннями охорони пам’яток. Вони зазначали, що випадки незаконного демонтажу відбуваються регулярно. Данилов відповів, що Рада не займалася б цим, якби пам’ятку не руйнували вночі, і якби виконувався Указ президента №180 (очевидно, від 15 квітня 2021 року “Про заходи державної регіональної політики на підтримку децентралізації влади”).

Віталій Кличко через свою фейсбук-сторінку парирував удар, заявивши, що “РНБО переплутала КМДА з Мінкультом”, і що садиба була зруйнована, бо Мінкульт погодив необхідну документацію.

Загалом, питання садиби Барбана і ухилення Віталія Кличка від термінового запрошення на засідання РНБО в обговоренні зайняло набагато більше місця, ніж розвиток ракетного озброєння та Військово-морських сил України. Данилов коротко відзначив, що ці питання розглядалися під грифом “таємно”, і що на розгляд Верховної Ради буде винесено збільшення видатків на розробку українського ракетного озброєння на 3,3 млрд. грн вже до кінця цього року, і 200 млрд. грн на строк до 2031 року. На розвиток ВМС цьогоріч спрямують додаткові 960 млн. грн.

Цього ж дня за рішенням РНБО президентським указом №372/2021 затверджено Стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу України.

Більше часу ніж збільшенню асигнувань на озброєння, було приділено персональним санкціям, зокрема проти Шаріїв та медіа-ресурсу “Страна.ua” Ігоря Гужви. Також зупинилися на питаннях підтримки багатомільйонних боргів авіакомпанії МАУ, аби вберегти галузь авіаперевезень в Україні від колапсу. Данилов також доповів про рішення розслідувати зловживання, відшкодувати збитки і повернути до державної власності підприємство “Черкаси-Азот”.

На брифінгу не минулося без регулярних компліментів на адресу чинного президента України Володимира Зеленського. Під час викладення “афганського питання” Никифоров згадав, що “президент неодноразово казав і доводив, що ми своїх не кидаємо”. Згадуючи про необхідність перекривати місто для дипломатичних кортежів, він зазначив, що для проїзду кортежу Зеленського дороги ніколи не перекривають. Олексій Данилов під час обговорення питання садиби Барбана спеціально зазначив, що “Володимир Олександрович тримає руку на пульсі подій”.

(фото Офіс Президента України)