Німецький канцлер Олаф Шольц заявив, що Берлін не надасть Україні дальньомірні ракети, які вона запитувала для боротьби проти Росії, оскільки хотів запобігти ескалації війни, розпочатої Володимиром Путіним.
Київ давно вимагав від Берліна постачання ракет Taurus KEPD-350, однієї з найсучасніших збройних систем німецької армії.
Розміром понад 16,4 фута і вагою 1,4 тонни, Таурус запускають з повітря винищувачі. Він може рухатися зі швидкістю понад 700 миль на годину і вражати цілі на відстані понад 300 миль.
Українські посадовці хочуть отримати ракети Таурус, щоб атакувати російські склади боєприпасів за лінією фронту та для атак на маршрути забезпечення, такі як Керченський міст між окупованим Кримом і Росією.
Це ілюстративне зображення від 5 березня 2024 року показує крилату ракету Таурус на виробничому підприємстві MBDA Deutschland в місті Шробенаузен, Німеччина. Канцлер Олаф Шольц під тиском надати ракети Україні для боротьби із Росією.
Леонхард Сімон / Getty Images
Але Шольц виступив проти постачання Києву цієї зброї, наводячи різні причини, від того, що це приведе до втягнення Німеччини в конфлікт або буде використано проти Москви, до того, що це вимагає рівня тактичної допомоги від Берліна, що суперечить зусиллям членів НАТО зі стримування війни в Україні.
Шольц повторив своє протистояння цьому кроку в інтерв’ю німецькій газеті Märkische Allgemeine, в якому він зізнався, що не розмовляв з Путіним з грудня 2022 року.
“Як глава уряду, я повинен нести свою відповідальність у питаннях війни та миру і коли йдеться про безпеку в Європі – і це також стосується питання Тауруса”, – сказав він за перекладом.
“Ми зробимо все можливе, щоб запобігти ескалації війни, тобто війни між Росією та НАТО”, – сказав він. “Кожен раз, коли ми постачаємо зброю, ми ретельно розглядаємо, що це означає в цьому контексті. Тому я вирішив так, як вирішив”.
За даними ЗМІ, Шольц та інші німецькі політики хвилюються, що Бундесвер може втратити доступ до технологій, необхідних для ефективного використання ракети, якщо вона буде постачена Україні.
Але Густав Гресель, старший політичний фахівець Європейської ради зовнішньої політики (ECFR), розповів Newsweek у січні, що причини Шольца для не надання Україні ракет є “недостатніми”.
“Україні потрібні геодезичні дані для системи навігації, щоб випустити ракети Таурус. Вони є класифікованими, і було сказано, що їх не можна обмінювати.
“Але фактично Україна отримує класифіковану німецьку розвідку, зокрема дані з супутникового розвідування. Тому вже є протокол для обміну даними, який можна було б поправити, щоб охопити і це. В кінці кінців, надаючи геодезичні дані тільки для окупованих територій, Берлін може обмежити використання цих крилатих ракет лише ними”.
Інші голоси в німецькому оборонному співтоваристві закликали до обережності, оскільки Таурус стане основною німецькою засобом глибокого удару по російському тилу в разі надзвичайної ситуації, в якій атака на одного члена НАТО розглядається як атака на всіх.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив на цьому тижні, що він отримав “роздратовану зворотну зв’язок” від Берліна, коли Київ попросив його надати ракети, попри суперечливі причини, які надавалися щодо небажання Шольца, на додаток до загрози ескалації.
Гресель сказав, що основна проблема полягає в тому, що Берлін не має негайного наступника для Тауруса й намір використовувати ракети до 2040-х років.
“Німці не тільки бояться, що запаси Німеччини зменшаться, але також те, що росіяни побачать ракету в дії в Україні і отримають уявлення про контрзаходи та характеристики приховування ракети”, – сказав Гресель.
“Німеччині потрібна раціональна дискусія про переваги поставки Тауруса, планування заміни та узгодження своїх засобів оборони та стримування з потребами підтримки України”.
Ці ракети вміло вражають цілі в окупованих територіях України, оскільки їх система навігації та керування не залежить від сигналів GPS. Це зменшує вплив GPS-симуляції російських військ електронної війни, яка ускладнює використання американської зброї.
Гресель сказав, що ці ракети також допоможуть військовій економіці України, оскільки вони можуть “підтримувати тиск на Чорноморський флот Росії та продовжувати експорт зерна через Чорне море”.
Newsweek звернувся до міністерства оборони України для коментаря.