15 серпня 1914 року перший корабель – американський цементовоз “Анкон” пройшов щойно збудованим Панамським каналом від атлантичного до тихоокеанського узбережжя. Це була подія величезного значення для західної півкулі, яка суттєво змінила не лише умови світової торгівлі, а, насамперед, військово-стратегічні обставини в усьому світі.
Звичайно, особливе значення канал мав для Сполучених Штатів, але ідея перетину вузького перешийку, яким з’єднувалися два американські континенти, з’явилася у європейців уже в перші десятиліття після Колумбового відкриття. Англійські спроби організувати компанію для побудови каналу не дійшли до практичного результату. Більше просунулися французи у 1881-1894 роках, які справді взялися за побудову, маючи в активі успішний досвід побудови Суецького каналу в 1867 році. Допомагала і панамська залізниця, прокладена у 1850-х роках. Однак умови виявилися важчими ніж очікувалося, додався вплив корупції, і 1892 року французьку Третю республіку, і без того багату на політичні кризи, струснув потужний “панамський скандал”. Кампанія збанкрутувала, а за справу міцно взялися США.
Для завершення каналу і оформлення його вічної аренди президенту Теодору Рузвельту довелося організувати заколот у Колумбії, в результаті якого постала нова “навколоканальна” держава – Панама. У серпні 1914 року канал було нарешті завершено. Перший корабель, який реально пройшов усю його довжину був насправді сістершип “Анкона” “Кристобаль”, що 3 серпня перевіз каналом вантаж цементу. Однак формальне відкриття сталося лише 15-го. Урочистості, щоправда, були скасовані через початок Першої світової війни і пересунулися на червень 1920 року.
Канал мав далекосяжні наслідки для військово-морського планування. Він суттєво полегшив США маневрування силами між Атлантикою і Тихим Океаном, хочай мав певні обмеження щодо водзміщення кораблів. Натомість Японія спеціально їх врахувала у розробці лінкору “Ямато”, так, щоб він перевершував за розміром будь-яких американських однотипних опонентів, здатних “пролізти” крізь Панамський канал.
(фото usnews. com)
Читайте також: 80 років тому оприлюднено Атантичну хартію