Курсанти військових вишів скаржаться на побори

Курсантів військових вишів обурюють побори і так звані “ротні каси”. Відповідна інформація з’явилася в соцмережах.

Одна з найбільших курсантських Телеграм-спільнот SlonFM рясніє повідомленнями про побори. Юнаки пишуть, що змушені здавати “гроші на ротну касу, які ідуть незрозуміло куди (уявні лопати, мітли і т.д.)”.

За законом, курсанти перебувають на повному державному забезпеченні. Через це майбутні офіцери отримують меншу зарплатню ніж солдати-строковики – близько 3 тисяч гривень проти 7.

ВНЗ працюють за рахунок державного фінансування. Тому курсанти вважають, якщо вишу потрібні лопати і мітли, їх необхідно купувати відповідно до існуючих процедур за державні гроші. Натомість зародилося явище “ротних кас”. Воно абсолютно незаконне, але дуже поширене.

Проблема актуалізувалася після того, як курсанти почали отримувати державні доплати – премію в розмірі 2350 гривень за місяць. Більше про це ви можете почитати у окремому матеріалі “Військового кур’єру”.

У жовтні значна частина курсантів отримала одразу більше 7 тисяч гривень – за 3 місяці служби.  І на цю суму одразу поклали око організатори “ротних кас”.

“Прийшли виплати – прокинулись діди. Поступив ультиматум здати гроші, інакше чекають покарання для кожного”, – пишуть у спільноті курсанти Житомирського військового інституту (ЖВІ).

З курсантів Національної академії Сухопутних військ вимагають досить невелику суму – по 250 гривень. Але, як видно з фрагменту листування в Телеграм, вимагають скинути кошти якомога швидше.

Деякі зі зборів взагалі вражають винахідливістю. За словами курсантів, факультет РАО Одеської військової академії (ОВА) “обжився дуже цікавою традицією – будувати бесідки”. Кожен курс має здати кошти і побудувати щонайменше одну.

Військовий інститут КНУ ім. Шевченка (ВІКНУ), пишуть курсанти, розпочав збір по 466 гривень на шеврони. Чому курсанти мають купувати частину форми, яку вимагають носити згідно зі Статутом ЗСУ? Зазначається, що заступник начальника інституту відповідає “задавайте це питання в речову службу”.

На публікації та скарги у Телеграм-каналах у різних військових вишах реагують по різному. У Військовому інституті КНУ, наприклад, врахували аргументи курсантів. Після публікації всім повернули кошти, які збирали на шеврони. Схожим чином вчинили і в Житомирському інституті.

А от курсанти Одеської академії жаліються: “Телефони збирають лише в тих, хто відмовився скидати 300 грн на ротну касу”. Крім того, всіх, хто не готові скидати гроші, посилають в наряди.

Проте на значну частину курсантів покарання не діють – вони продовжують вперто захищати свої права.

Нагадаємо, раніше головний консультант Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, генерал-майор Віктор Назаров у інтерв’ю “Військовому кур’єру” наголошував на необхідності докорінних змін у військовій освіті України.

“Військовий кур’єр” завжди готовий надати можливість висловитися представникам військових ВНЗ, які були зазначені у публікації. Для нас важливим є дотримання балансу думок.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.