Росія продовжує здавати позиції на ринку озброєнь Індії, яка з радянських часів була найбільшим покупцем зброї у Кремля, а останніми роками забезпечувала 20% замовлень «Рособоронекспорту».
Скасувавши контракти на російські винищувачі Су-30МК та танки Т-90, а потім, заморозивши переговори про купівлю гелікоптерів Ка-226Т, Індія також відмовилася від ще однієї російської пропозиції: будівництва підводних човнів на базі платформи «Амур-1650» – експортної версії субмарин проекту 677 «Лада».
Хоча чиновники «Рособоронекспорту» обіцяли індійським колегам на 80% локалізувати виробництво на індійських заводах і апелювали до «стратегічного партнерства» двох країн, індійське Міноборони вирішило за краще укласти контракт із Німеччиною, щоб модернізувати свій підводний флот.
Як повідомляє Bloomberg, Індія розраховує придбати 6 підводних човнів виробництва німецького концерну Thyssenkrupp, який для реалізації проекту створить СП з індійською Mazagon Dock.
Загальна сума операції оцінюється в $5,2 млрд, а її попереднє узгодження очікується завтра, коли міністр оборони ФРН Борис Пісторіус прибуде до Нью-Делі з дводенним візитом.
“Це буде великий і важливий контракт не тільки для німецької промисловості, але також для Індії та для стратегічного партнерства Індія-Німеччина”, – заявив Пісторіус, коментуючи майбутню поїздку. Він додав, що є й інші конкуренти за індійський контракт, зокрема — Франція. Про російську пропозицію та її перспективи Пісторіус не сказав нічого.
За даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI), постачання російських озброєнь до Індії впало на 37% за останні п’ять років — період, протягом якого Рособоронекспорт знаходиться під санкціями США.
Війна в Україні та нова хвиля санкційних обмежень, під які потрапили майже всі великі російські держбанки, ускладнили ситуацію ще більше. Вже рік Індія не може знайти спосіб перевести у росію $2 млрд. платежів за зброю. Як результат: зривається укладений у 2018 році контракт на продаж до Індії зенітних російських ракетних систем С-400: із п’яти комплексів Індія отримала лише два.
Крім того, проблеми виникли з поставками запчастин для військових літаків, якими Москва забезпечувала Індію ще з радянських часів.
Експорт російських озброєнь продовжуватиме скорочуватися, вважає старший науковий співробітник інституту SIPRI Сімон Веземан. «Росія віддаватиме пріоритет постачанню для своїх збройних сил, а попит з боку інших держав залишиться на низькому рівні через торгові санкції проти росії та зростаючий тиск США та їхніх союзників з вимогою не купувати російське озброєння», — пояснив він.