Молодша донька маршала Польщі Юзефа Пілсудського (1867-1935) – Ядвіга, після окупації її країни німецькими і радянськими військами, стала льотчицею Королівських військово-повітряних сил Великої Британії.
Проявляти інтерес до авіації вона почала ще у 12-річному віці. Тоді будувала моделі літаків та відвідувала школу планеристів у Варшаві. Мала більше 100 годин польотів на планерах. У 1937 році отримала ліцензію пілота всіх категорій.
Далі дівчина хотіла вивчати авіабудування на факультеті інженерної механіки у Варшавському політехнічному інституті. Та на момент закінчення школи припав початок Другої світової війни. Дівчина з матір’ю і старшою сестрою виїхала до Вільно, потім евакуаційним літаком дісталися до Великої Британії.
Ядвіга Пілсудська вступила до Ньюнем-колледжа Кембриджського університету. Паралельно, зробила кілька спроб вступити до військово-повітряних сил. Полька отримала ліцензію пілота літака у Великій Британії і в липні 1942 року приєдналася до Допоміжних льотних частин у складі Королівських ВПС.
Протягом двох років Пілсудська виконувала завдання із перевезення військових вантажів, переганяла відремонтовані бойові літаки із заводів на аеродроми. Спочатку вона літала на навчальних і легких транспортних літаках, а потім перейшла на такі винищувачі, як Hurricane і Spitfire.
З часом, отримала дозвіл керувати літаками 4-го класу, зокрема, вдосконаленими двомоторними, такі як бомбардувальник Wellington і Mosquito. Улюбленим літаком Пілсудської був Spitfire, який розвивав швидкість близько 600 км/год.
Вона відлітала 312 годин на 230 літаках 21 типу. Отримала звання лейтенанта. Командування оцінило службу Ядвіги і нагородило медалями. Від польських військових вона отримала Бронзовий Хрест Заслуги з мечами.
Після війни Ядвіга Пілсудська пішла навчатися у архітектурну школу Ліверпульського університету. Повертатися до комуністичної Польщі вона не хотіла, але й була проти прийняття британського підданства. З паспортом Нансена жила в Лондоні. Спроектувала і звела власний будинок, працювала у відділі міського планування.
Одружилася з офіцером ВМФ Польщі Анджеєм Ярачевським. У них народилися син Кшиштоф Юзеф та Йоанна Марія. З часом, подружжя відкрило невелику компанію з виробництва ламп, бра і меблів.
У 1980-х сім’я Ярачевських підтримувала організацію “Солідарність”, яка виступала за демократизацію Польщі. Восени 1990 року переїхали жити у Варшаву.
У цей день, 16 листопада, дев’ять років тому, Ядвіга Пілсудська померла у Варшаві.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.