Демократична Республіка Конго вдруге офіційно звернулася до Міжнародного кримінального суду зі скаргою проти Руанди.
За твердженням Кіншаси, сусідня Руанда бере участь в бойових діях на території конголезької провінції Північне Ківу.
Відомо, що повстанське угрупування М23, за підтримки Збройних Сил Руанди, розгорнуло новий етап конфлікту проти уряду ДР Конго в березні 2022 року. На початку серпня 2022 року група експертів ООН опублікувала звіт, в якому навела докази надання Руандою зброї повстанцям. Також у документі йшлося про безпосередню участь Збройних Сил Руанди у боях проти конголезьких солдат. Кігалі послідовно відкидає звинувачення Кіншаси.
Варто зауважити, що Міжнародний кримінальний суд розслідує конфлікт у Північному Ківу з 2004 року. Процес перебуває лише на першій стадії. Імовірно, що друге офіційне звернення ДР Конго не змінить ситуацію.
Конфлікт в Ківу триває з 2004 року (з перервами у 2009-2012 та 2013-2015 роках). За даними ООН у протистоянні загинуло майже 12 тис. осіб. Понад 1,4 млн. людей стали внутрішньо переміщеними особами. У березні 2021 року Міжнародний кримінальний суд постановив засудив одного з ключових польових командирів Боско Нтаганда до 30 років позбавлення волі. Однак суд у Гаазі досі не видав жодного ордеру на арешт очільників підтримуваного Руандою угрупування М23. Це є однією з причин обурення ДР Конго.
Відомо, що Руанда підтримує М23 з метою розгрому ворожого угрупування Демократичні сили визволення Руанди, повернення конголезьких тутсі (місцевого етносу) до Північного Ківу та контролю над покладами корисних копалин у цій провінції.
Нагадаємо, що в березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт російського диктатора володимира путіна.