Чим важливий російський завод у Брянську, який атакують дрони?

Вчора у російському Брянську стався вибух. Очевидці та ЗМІ повідомили, що дим здіймався над одним із найбільших підприємств мікроелектроніки росії – заводом «Кремній ЕЛ». Це була не перша атака безпілотників на цей завод. «Військовий кур’єр» спробував розібратися, чому це підприємство є важливим для російського оборонного комплексу.

«Кремній ЕЛ» у Брянську є найбільшим постачальником електронних компонентів для російського оборонно-промислового комплексу. Загалом більше 90% продукції, яку виробляють на підприємстві, використовують у російському озброєнні.

На підприємстві «Кремній ЕЛ» виготовляють більше ніж тисячу найменувань мікроелектроніки. Це переважно діоди, діодні збірки, датчики, тиристори, інтегральні мікросхеми. Одними із найважливіших серед них є транзистори. Вони є основними елементами сучасної електроніки і використовуються в більшості електронних схем. Цей невеличкій пристрій дозволяє керувати струмом у мікросхемах. Без якісного надійного транзистора не полетить жодна ракета.

Мікроелектроніка вироблена підприємством «Кремній ЕЛ», є складовою для ракетних комплексів стратегічного призначення «Тополь-М» і «Булава», зенітно-ракетних комплексів ППО С-300 та С-400, ракетно-гарматних комплексів «Панцирь-С1», бортової електроніки літаків «МіГ» та «Су». Якщо у підприємства не буде можливості виробляти нову електроніку – винищувач «МіГ» не злетить, а в С-300 не буде можливості обстрілювати мирні українські міста.

Те, що «Кремній ЕЛ» вкрай важливе підприємство для військово-промислового комплексу рф, підтверджує обсяг фінансових інвестицій. Із 2010 року вони складали близько 5,5 млн доларів щорічно. Після 2014 року фінансові вливання із бюджету лише зросли через участь підприємства у федеральній програмі імпортозаміщення. Зокрема у 2019 році  роках підприємство отримало на це близько 16 млн доларів, а у 2021 – у еквіваленті – ще 20 млн доларів із бюджету рф.

Також відомо про участь «Кремній ЕЛ» у деяких стратегічно важливих для росії дослідно-конструкторських роботах з розробки нових РЛС на активних фазованих антенних решітках, які призначені для систем ППО, літаків та кораблів. Такі решітки використовувалися в унікальній російській РЛС «Прєдєл-Е» вартістю 200 млн доларів, яку нещодавно знищили українські реактивники.

За інформацією станом на 2020 рік, незмінними покупцями продукції компанії «Кремній ЕЛ» були понад 700 підприємств, у тому числі провідні російські виробники озброєнь: «Тактичне ракетне озброєння», «Аерокосмічне обладнання», концерн який виробляє ППО «Алмаз-Антей», концерн радіобудування «Вега», а також «Авіаприладобудування», «Роскосмос», «Росатом» та інші. У 2021 році компанія прозвітувала про дохід на суму 3,719 млрд. рублів.

Нагадаємо, в ніч на 30 серпня це підприємство було атаковане кількома безпілотниками. Тоді на в одному з приміщень спалахнула пожежа, щоправда незначних масштабів.

То ж, припинення чи навіть призупинення роботи заводу «Кремній ЕЛ» завдасть значної шкоди російській оборонці, і зокрема, виробництву ракет. Натомість, це може врятувати життя багатьох мирних мешканців в Україні.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegramYouTube та Instagram.