Байден поставив Путіну ультиматум. Як відреагує Кремль?

Президент США Джо Байден поінформував президента Росії Володимира Путіна, що США та їхні європейські союзники дадуть відповідь «потужними економічними та іншими заходами», якщо Кремль продовжить загрозливу ескалацію у своїй семирічній війні проти України. Це попередження прозвучало на тлі зростання міжнародного занепокоєння з приводу нарощування російської армії вздовж спільного кордону з Україною, яке супроводжується все більш войовничою риторикою з боку Кремля.

Після відеодзвінка між двома президентами, радник США з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив, що Байден сказав Путіну, що Америка готує ряд жорстких нових санкцій «на глибокому рівні» разом зі своїми європейськими партнерами. “Я подивлюся вам в очі і скажу вам, як президент Байден подивився Путіну в очі і сказав йому сьогодні, що те, чого ми не робили в 2014 році, ми готові зробити зараз”, – сказав Салліван журналістам у Вашингтоні.

Слова Байдена перегукуються з попередніми заявами американських чиновників. Виступаючи на саміті міністрів закордонних справ НАТО в Латвії 1 грудня, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Америка відповість на нове вторгнення Росії в Україну низкою «сильних» економічних заходів.

Окрім нових жорстких економічних санкцій, Байден попередив Путіна, що американська реакція на будь-яку ескалацію війни Росії проти України включатиме посилення союзників по НАТО в регіоні та надання українським військовим більше оборонних матеріалів. Президент США також запропонував альтернативний шлях деескалації та дипломатії, коли Сполучені Штати готові залучити Росію до широкого обговорення стратегічних проблем.

Згідно з офіційною інформацією Кремля після дзвінка, «Путін наголосив, що не слід перекладати відповідальність на плечі Росії, оскільки саме НАТО робить небезпечні спроби захопити українську територію і нарощує свій військовий потенціал біля кордонів Росії. ”

Повторне підтвердження Байденом підтримки України з боку США будуть вітатися в Києві, де багато хто вважає, що демонстрація західної рішучості все ще може діяти як потужний стримуючий фактор, оскільки Путін зважує на повномасштабне вторгнення Росії.

За кілька годин до дзвінка Байдена-Путіна президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз “продовжує повністю підтримувати Україну перед обличчям російської агресії. Ми відповідатимемо на будь-яку подальшу агресію масштабуванням… Підвищення та розширення існуючих санкцій. Ми готові вжити додаткових обмежувальних заходів у координації з нашими партнерами».

Критики відзначають, що різні санкції, запроваджені США та їх європейськими партнерами після початку російської військової агресії проти України в 2014 році, не спричинили жодних помітних змін у поведінці Москви. Навпаки, Кремль продовжує посилювати контроль над українським півостровом Крим та частинами промислового Донбасу на сході України, які зараз підконтрольні йому.

Протягом останніх двох з половиною років Москва почала масову роздачу російських паспортів жителям окупованої Східної України, перетворюючи регіон на паспортний протекторат і створюючи очевидні перешкоди для будь-якої майбутньої реінтеграції з Україною. Заступник глави Адміністрації президента Путіна Дмитро Козак підкреслив значення цього паспортного імперіалізму, попередивши, що Росія «буде змушена стати на захист» нової східної України. створив населення російських громадян у разі загострення бойових дій.

Водночас сам Путін дав зрозуміти, що вважає повернення України до російської сфери впливу історичною місією. У своєму есе з 5000 слів під назвою «Про історичну єдність росіян та українців», опублікованому в липні 2021 року, російський правитель порівняв українську національну ідентичність зі зброєю масового знищення та відкрито поставив під сумнів легітимність української державності, перш ніж заявити: «Я є впевнений, що справжній суверенітет України можливий лише у партнерстві з Росією».

Все більш відкрита одержимість Путіна Україною та його готовність загрожувати Києву загрозою переважної військової сили призвели до закликів набагато більш комплексного заходу підходу до вирішення поточного російсько-українського конфлікту. Хоча перспектива нових болючих економічних санкцій може виявитися достатньою, щоб запобігти вторгненню на початку 2022 року, російські імперські амбіції в Україні залишаться джерелом міжнародної нестабільності, доки це питання не буде рішуче розглянуто західними лідерами.

Відеодзвінок Байдена 7 грудня з Путіним може бути кроком від прірви великої європейської війни, але він не принесе регіону так необхідного миру та передбачуваності.

За матеріалами Atlantic Council