Президент США Джо Байден поінформував президента Росії Володимира Путіна, що США та їхні європейські союзники дадуть відповідь «потужними економічними та іншими заходами», якщо Кремль продовжить загрозливу ескалацію у своїй семирічній війні проти України. Це попередження прозвучало на тлі зростання міжнародного занепокоєння з приводу нарощування російської армії вздовж спільного кордону з Україною, яке супроводжується все більш войовничою риторикою з боку Кремля.
Після відеодзвінка між двома президентами, радник США з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив, що Байден сказав Путіну, що Америка готує ряд жорстких нових санкцій «на глибокому рівні» разом зі своїми європейськими партнерами. “Я подивлюся вам в очі і скажу вам, як президент Байден подивився Путіну в очі і сказав йому сьогодні, що те, чого ми не робили в 2014 році, ми готові зробити зараз”, – сказав Салліван журналістам у Вашингтоні.
Слова Байдена перегукуються з попередніми заявами американських чиновників. Виступаючи на саміті міністрів закордонних справ НАТО в Латвії 1 грудня, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Америка відповість на нове вторгнення Росії в Україну низкою «сильних» економічних заходів.
Окрім нових жорстких економічних санкцій, Байден попередив Путіна, що американська реакція на будь-яку ескалацію війни Росії проти України включатиме посилення союзників по НАТО в регіоні та надання українським військовим більше оборонних матеріалів. Президент США також запропонував альтернативний шлях деескалації та дипломатії, коли Сполучені Штати готові залучити Росію до широкого обговорення стратегічних проблем.
Згідно з офіційною інформацією Кремля після дзвінка, «Путін наголосив, що не слід перекладати відповідальність на плечі Росії, оскільки саме НАТО робить небезпечні спроби захопити українську територію і нарощує свій військовий потенціал біля кордонів Росії. ”
Повторне підтвердження Байденом підтримки України з боку США будуть вітатися в Києві, де багато хто вважає, що демонстрація західної рішучості все ще може діяти як потужний стримуючий фактор, оскільки Путін зважує на повномасштабне вторгнення Росії.
За кілька годин до дзвінка Байдена-Путіна президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз “продовжує повністю підтримувати Україну перед обличчям російської агресії. Ми відповідатимемо на будь-яку подальшу агресію масштабуванням… Підвищення та розширення існуючих санкцій. Ми готові вжити додаткових обмежувальних заходів у координації з нашими партнерами».
Критики відзначають, що різні санкції, запроваджені США та їх європейськими партнерами після початку російської військової агресії проти України в 2014 році, не спричинили жодних помітних змін у поведінці Москви. Навпаки, Кремль продовжує посилювати контроль над українським півостровом Крим та частинами промислового Донбасу на сході України, які зараз підконтрольні йому.
Протягом останніх двох з половиною років Москва почала масову роздачу російських паспортів жителям окупованої Східної України, перетворюючи регіон на паспортний протекторат і створюючи очевидні перешкоди для будь-якої майбутньої реінтеграції з Україною. Заступник глави Адміністрації президента Путіна Дмитро Козак підкреслив значення цього паспортного імперіалізму, попередивши, що Росія «буде змушена стати на захист» нової східної України. створив населення російських громадян у разі загострення бойових дій.
Водночас сам Путін дав зрозуміти, що вважає повернення України до російської сфери впливу історичною місією. У своєму есе з 5000 слів під назвою «Про історичну єдність росіян та українців», опублікованому в липні 2021 року, російський правитель порівняв українську національну ідентичність зі зброєю масового знищення та відкрито поставив під сумнів легітимність української державності, перш ніж заявити: «Я є впевнений, що справжній суверенітет України можливий лише у партнерстві з Росією».
Все більш відкрита одержимість Путіна Україною та його готовність загрожувати Києву загрозою переважної військової сили призвели до закликів набагато більш комплексного заходу підходу до вирішення поточного російсько-українського конфлікту. Хоча перспектива нових болючих економічних санкцій може виявитися достатньою, щоб запобігти вторгненню на початку 2022 року, російські імперські амбіції в Україні залишаться джерелом міжнародної нестабільності, доки це питання не буде рішуче розглянуто західними лідерами.
Відеодзвінок Байдена 7 грудня з Путіним може бути кроком від прірви великої європейської війни, але він не принесе регіону так необхідного миру та передбачуваності.
За матеріалами Atlantic Council