Нещодавно в Ізраїлі закінчились міжнародні авіаційні навчання Blue Flag. Цього року військові льотчики зі США, Великої Британії, Німеччини, Італії, Франції, Греції та Індії особливу увагу приділяли нанесенню уражень цілям в умовах протидії комплексів РЕБ.
Відомо, що Ізраїль регулярно нищить цілі, розташовані на території Сирії, попри всі гучні заяви російських ЗМІ про «закрите небо». Мережею розповсюджуються численні кадри уражених цілей, в тому числі – зенітних комплексів ПАНЦИР.
Як виявляється, ЗРК С-300 та С-400 фактично не здатні протидіяти сучасним літакам, якими озброєні ізраїльскі ВПС.
Чимала доля успіху припадає на розробки Israel Aerospace Industries (IAI).
Так, після цьогорічних навчань ізраїльтяни розсекретили сімейство систем електронної війни (EW) Scorpius. Scorpius – перша у світі система радіоелектронної боротьби (РЕБ), здатна одночасно вражати кілька загроз на різних частотах та в різних напрямках.
Робота Scorpius ґрунтується на технології активного електронного сканування (AESA – Active Electronically Scanned Array), яка забезпечує прорив у ефективності РЕБ, забезпечуючи нове покоління засобів радіоелектронної боротьби.
Завдяки багатопроменевій здатності AESA Scorpius може одночасно сканувати всю навколишню область у пошуках цілей та використовувати вузькоспрямовані промені, щоб перешкоджати одночасно кільком загрозам в електромагнітному спектрі. Система здатна вражати низку загроз, у тому числі: БЛА, кораблі, ракети, канали зв’язку, радари з низькою ймовірністю перехоплення (LPOI – low probability of interception) та багато іншого. Нанесені удари по цілям в Сирії довели, а на навчання було продемонстровано, що Scorpius ефективно порушує роботу електромагнітних систем, включаючи радари та електронні датчики, навігацію та передачу даних.
Технологічний прорив Scorpius характеризується безпрецедентною чутливістю приймача і потужністю передачі (ERP), що набагато перевищують такі у застарілих систем РЕБ. Це дозволяє Scorpius виявляти кілька загроз різного типу одночасно на значно збільшених відстанях і реагувати на кожну загрозу індивідуально.
Варіанти виконання Scorpius
Сьогодні Scorpius доступний у кількох варіантах:Наземний: Scorpius-G (ground – наземний) – це наземна система РЕБ, призначена для виявлення та усунення наземних та повітряних загроз. Scorpius-G – мобільна система, яку можна швидко розгорнути на автомобільному шасі. Scorpius G представляє нову категорію систем протиповітряної оборони: протиповітряну оборону “Soft-kill”, що створює електронний купол захисту над широким географічним сектором для нейтралізації широкого спектра сучасних загроз.
Військово-морський флот: Scorpius-N (naval -військово-морський) – це система РЕБ, призначена для захисту кораблів від передових загроз на морській арені, у тому числі: протикорабельні крилаті ракети, що виходять за межі горизонту, безпілотні бойові літальні апарати (БПЛА) та бортові станції радіолокації. Велика дальність дії Scorpius забезпечує раннє виявлення та наведення на мету загроз, що важливо для ефективного захисту у військово-морській сфері.
Але особливу увагу було приділено саме пристроям для повітряних сил. Це система Scorpius SP, self-protection – капсула самозахисту для бойових літаків, та Scorpius SJ, протидіючий глушник, який заважає ворожим повітряним та наземним електромагнітним операціям у великому секторі. Scorpius – SJ (ELL-8251SB) є передовою системою РЕБ, яка пригнічує всі типи радарів спостереження та керування вогнем противника. Подавлювач заснований на передовій технології Active Electronic Scanned Array (AESA), яка забезпечує високочутливе виявлення цілі та високопотужну передачу точних і вузько сфокусованих спрямованих багаторазових променів, що призводить до найефективнішого пристрою перешкод, доступного сьогодні.
Система призначена для установки на винищувачі та літаки для виконання завдань супроводу та протистояння або на військово-транспортні літаки. У системі використовується електронно керована технологія перешкоджання, яка забезпечує захист від усіх типів загроз типу «повітря-повітря» (A/A) і «земля-повітря» (S/A) в умовах щільного використання радіолокаційної зброї. Система працює автоматично з мінімальним втручанням пілота.
На винищувачі Scorpius – SJ встановлюється як зовнішній блок на осьової лінії фюзеляжу, а на військово-транспортному літаку встановлюється всередині або як капсула. Система польотної лінії перепрограмована для адаптації місії. Бібліотеки загроз і методів блокування постійно оновлюються, а нові можна додавати за допомогою зручного для користувача програми для ПК.
Для навчання пилотів використовується система Scorpius-T (навчання), яку представили у жовтні. Вона забезпечує навчання пілотів РЕБ. Scorpius-T може одночасно емулювати безліч сучасних систем ППО з єдиної платформи. Його розширені можливості емуляції підтримують навчання літаків п’ятого покоління. Scorpius T дебютував під час міжнародних навчань BBC Blue Flag 2021.
Як прокоментував резульати навчань Аді Дулберг, генеральний менеджер відділу розвідки, IAI: «Сучасне поле бою залежить від електромагнітної області для зондування, зв’язку та навігації. Захист використання електромагнітних систем для наших сил, заперечуючи її використання противником, став критично важливим для успіху в бою і для забезпечення переваги наших сил у польових умовах. Нова технологія, розроблена інженерами IAI, піднімає планку в галузі радіоелектронної боротьби, забезпечуючи перші у світі проривні можливості для електронного захисту та руйнування систем супротивника».
До сьогодні більшість комплексів радіоелектронної боротьби (РЕБ), в тому числі виробництва РФ заглушають усі засоби зв’язку і БПЛА в районі дії, з чим неодноразово стикалися українські військові в районі АТО/ООС – системи типу «Житель» та інші.
На відміну від них, нова ізраїльська система РЕБ здатна сканувати повітряний простір і вражати спрямованим атакуючим імпульсом ракету, БПЛА, винищувачі або дрони противника, відрізняючи їх від інших літальних апаратів у зоні застосування. Це стає можливим завдяки розробці мультипроменевої технології підприємства Elta, що входить до концерну IAI. У режимі моніторингу вона сканує повітряний простір і в момент удару посилає не ракети, а вузьконаправлені атакуючі імпульси, які виводять з ладу електронні системи цілей.
Ізраїльський комплекс РЕБ дає можливість у деяких випадках відмовитися від використання ракет-перехоплювачів. Насамперед він може знайти застосування, коли бойові літаки ВПС Ізраїлю завдають ударів по ворожих цілях у Сирії, а засоби ППО противника ведуть вогонь зенітними ракетами, і в повітряному просторі регіону знаходяться десятки цивільних літаків.
Російські засоби РЕБ
Сьогодні основний противник – Росія має великий арсенал засобів РЕБ, які здатні дезорієнтувати різні типи озброєння. За даними Міноборони РФ, з 2012 по 2021 рік на озброєння було прийнято понад два десятки нових зразків техніки РЕБ, радіус дії яких становить кілька сотень кілометрів.
З аналогів Scorpius у російських військових можна назвати систему «Красуха-4». Для поразки цілей вона використовує потужну електромагнітну “гармату”, яка націлена на конкретну область неба, але при цьому засліплює будь-який літальний апарат у цьому секторі. Зокрема, російська розробка застосовувалася під час війни між Вірменією та Азербайджаном у Нагірному Карабаху, де, за різними оцінками, проявила себе як потужний засіб протидії ударним БПЛА.
Мобільні комплекси радіоелектронної боротьби «Красуха-4» пригнічують супутники-шпигуни, наземні радари та авіаційні системи АВАКС (система далекого радіолокаційного виявлення та управління – Airborne Warning and Control System, AWACS). Комплекс «Красуха-4» повинен закривати від радіолокаційного виявлення об’єкти на території в радіусі 150-300 км, а також може завдати поразки засобам РЕБ і зв’язку. Робота комплексу ґрунтується на створенні потужних перешкод на основних частотах радарів та інших радіовипромінюючих джерел.
Система “Москва-1” сканує повітряний простір і, виявивши оснащену радіоелементами техніку противника, передає отримані дані засобам радіоелектронної боротьби ППО та ВПС для нейтралізації цілей. “Москва-1” працює в режимі пасивної радіолокації – вловлює власне випромінювання цілей, при цьому залишаючись невидимою для супротивника. Ця станція пасивної радіолокації може бачити випромінювання літаків та крилатих ракет за 400 км, визначати його тип та ступінь загрози. Складається з модуля розвідки 1Л265Е (одна машина) та пункту управління станціями перешкод станції радіолокації повітряного базування 1Л266/1Л266Е (дві машини). Усі системи монтуються на три машини КамАЗ. Станція може забезпечити повний круговий огляд.
Авіаційна система радіоелектронної протидії «Президент-С» може встановлюватися на цивільні та військові літаки, що забезпечує захист від ракет класу «земля-повітря» та переносних зенітно-ракетних комплексів. Система автоматично виявляє пуск ракети та активує застосування пасивних та активних перешкод в інфрачервоному та радіодіапазонах, що призводить до порушення роботи систем самонаведення ракет та їх перенацілювання на хибні цілі. Система може працювати в автоматичному режимі без участі оператора лише інформуючи про виниклі загрози та вжиті заходи протидії, а також про засоби захисту, що залишилися.
Авіаційна система радіоелектронної протидії “Хібіни” забезпечує захист літака-носія від засобів виявлення та ураження повітряного, наземного та морського базування. Система здатна впливати радіовипромінюваннями на електронні засоби управління, зв’язку та розвідки противника з метою зміни якості військової інформації, що циркулює в них (затримка виявлення літака-носія як об’єкта атаки для противника, маскування справжнього об’єкта на тлі помилкових, утруднення вимірювання дальності до об’єкта, його швидкості та кутового положення, погіршення характеристик режиму супроводу “на проході” при скануванні променя антени БРЛС, збільшення часу та утруднення захоплення об’єкта при переході в режим безперервної радіопеленгації). Також «Хібіни» захищають свої системи від аналогічних дій.
Для протидії дронам та керованій зброї призначені перспективні російські комплекси «Поле-21». Вони пригнічують, як заявляють росіяни, усі основні закордонні системи супутникової навігації, включаючи американську GPS NAVSTAR та китайську Beidou, у радіусі десятків кілометрів.
Для придушення оперативно-стратегічного зв’язку у штабах противника між бойовими кораблями та літаками призначено комплекси «Мурманськ-БН». Щодо його бойових спроможностей дані різні. По одним даним, дальність дії «Мурманська-БН» досягає 3 або навіть 5 тис. км. Перший такий комплекс розгорнутий в області Калінінграда і вже показав свою ефективність, ускладнюючи зв’язок під час навчань НАТО.
Враховуючи традиційно велику дезінформаційну компоненту у складі російської інформації щодо власних розробок, до реальної оцінки бойових спроможностей новітніх систем РЕБ РФ слід підходити з великою засторогою.
Арієль Фінкельштейн, спеціально для «Військовий кур’єр України»