Катастрофа малайзійського Boeing 777 сталася близько 16 години 17 липня 2014 року. Літак авіакомпанії Malaysia Airlines виконував рейс MH17 – між Амстердамом та Куала-Лумпур. У небі над Донеччиною літак був уражений ракетою російського зенітного комплексу “Бук”.
Отримавши численні ушкодження уражаючими елементами ракети комплексу “Бук”, пасажирський літак впав біля міста Торез, яке нині називається Чистякове – на межі Донецької та Луганської областей.
Загинули всі 298 пасажирів та членів екіпажу, які перебували на борту. Найбільше серед них було громадян Нідерландів – 198 людей. Крім них, у літаку знаходились громадяни Австралії, Бельгії, Великої Британії, В’єтнаму, Ізраїлю, Індонезії, Ірландії, Італії, Канади, Малайзії, Німеччини, Нової Зеландії, ПАР, Румунії, США та Філіппін.
Катастрофа малайзійського Boeing 777 над Донеччиною стала найбільш смертоносним збиттям пасажирського літака в історії.
У той час у Донецькій та Луганській областях українські захисники намагалися зупинити окупацію своїх територій, чинили опір проросійським бойовиками та підрозділам армії рф. Українським військовим вдалося професійно витіснити ворога з Краматорська, Дружківки, Костянтинівки, Слов’янська, Артемівська, Сіверська. Натомість, окупанти діяли цинічно: обстрілювали житлові будинки, вводили в оману місцеве населення, поширюючи фейки та пропаганду.
17 липня 2014 року фахівці «Украероруху» втратили зв’язок із малайзійським Boeing 777, коли той перебував на висоті 10 тисяч метрів. Тоді ж, терористи угруповання “ДНР” заявили про збиття українського транспортного літака Ан-26. Та вже за кілька годин, бойовики почали “замітати сліди”, бо стало відомо, що біля Тореза насправді збито іноземний цивільний літак.
Росія почала звинувачувати у катастрофі українських військових. У Києві відразу спростували удар по Boeing 777 і заявили, що це могла зробити тільки зброя привезена з рф, бо українських засобів ППО у тому районі не було.
26 липня 2014 року адміністрація президента США звинуватила путіна в загибелі 298 пасажирів рейсу МН-17.
Після катастрофи, повітряний простір над східною Україною закрили. Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди та Україна створили спільну Міжнародну слідчу групу.
Пошукові роботи на місці катастрофи проходили у кілька етапів. Останній завершився 28 квітня 2015 року. Експерти зібрали 2,5 тис. фрагментів літака та тіл жертв катастрофи. Це дозволило ідентифікувати та поховати всіх пасажирів та членів екіпажу.
Досліджуючи рештки збитого літака, експерти встановили, що борт MH17 був збитий за допомогою ЗРК «Бук». Серед уламків Boeing 777 знайшли фрагменти ракети цього комплексу.
Згодом, фахівці оприлюднили докази, що “Бук” привезли на Донбас військові 53-ї бригади ППО росії, яка базувалася під Курськом. Дослідники встановили і місце запуску – населений пункт Первомайський – за 15 км від Тореза. Ця територія була тоді під контролем росіян та місцевих терористів.
У 2018 році уряди Нідерландів та Австралії, чиї громадяни загинули в результаті авіакатастрофи, поклали на Росію відповідальність за знищення МН17. Вони закликали рф визнати свою провину. Та марно – Кремль вперто відмовляється це робити.
Матеріали розслідування Об’єднаної слідчої групи лягли в основу кримінальної справи. У листопаді 2022 року окружний суд Гааги на виїзному засіданні в амстердамському аеропорту Схіпхол виніс заочний вирок росіянам Ігорю Гіркіну та Сергію Дубинському, а також, українцю Леоніду Харченку. Їх визнали винними у збитті цивільного літака та у вбивстві 298 пасажирів рейсу. Їх засуджено до довічного ув’язнення та виплати компенсацій родинам загиблих.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram, YouTube та Instagram.