82 роки тому в Бересті відбувся радянсько-німецький парад

22 вересня 1939 року містом Берестя (Брест-Литовськ, Брест-над-Бугом), пройшла з’єднана парадна колона 19-го моторизованого корпусу Вермахту, яким командував Г.Гудеріан, і 29-ї окремої танкової бригади Червоної армії на чолі з С.Кривошеїним. Цей, сутнісно, радянсько-нацистський парад перемоги над Польщею, був частиною урочистих заходів з передачі міста під контроль радянських військ згідно з демаркаційної лінією, погодженою 20 вересня.

Танки Кривошеїна наблизилися до Берестя ввечері 21 вересня. Поспіхом були погоджені всі деталі передачі міста й о 16-й годині наступного дня відбулося урочисте проходження військ з підняттям двох державних прапорів. Гудеріан та Кривошеїн вітали колони двох армій, що послідовно пройшли повз імпровізовану трибуну, на якій розташувалися командуючі.

На момент параду опір поляків у Брестський фортеці досі не був придушений. Хоча німці в цілому захопили місто й фортецю 17 вересня, гарнізон одного з фортів, очолюваний капітаном В.Радзишевським, продовжував спротив спочатку проти німецьких, потім – проти радянських військ до 27 вересня. Коли ситуація стала безнадійною, він прорвався за межі укріплень і далі розсіявся групами. Сам Радзишевський спромігся повернутися до родини в Кобрині, але незабаром був заарештований НКВС, і, наймовірніше, загинува під час “катинських” розстрілів навесні 1940 р.

(фото з відкритих джерел – Гудеріан і Кривошеїн на трибуні в Бересті, 22 вересня 1939 року)