77 років тому нацистські безпілотники вперше атакували Британію

13 червня 1944 р. чотири німецькі безпілотні літаки V-1 (“фау-1”) вперше перетнули протоку Па-де-Кале і вибухнули на британській землі, У Лондоні біля залізничного мосту Гроув-роуд.

Цим було покладено початок використання “диво-зброї”, або “зброї відплати”, на яку нацистська Німеччина покладала надмірні надії в останній період війни. Іншим відомим прикладом такої зброї є балістична ракета V-2.

Власне “безпілотний наступ” на Британію розпочався днем раніше, 12 червня, що було викликане бажанням А.Гітлера дати ґрунтовну відповідь на англо-американський десант у Нормандії. Але жоден з V-1, випущених у той день, не спромігся досягти британських островів. Атака 13 червня також виявилася не вельми успішною, алевже в ніч з 15 на 16 червня атака буде масованою – з випущених 144 літаків-снарядів 73 досягнуть Лондона, а решта впадуть в інших регіонах південно-східної Англії.

Атаки на Британію триватимуть до кінця серпня, коли колапс “нормандського фронту” змусить німців покинути зручні стартові майданчики на узбережжі Па-де-Кале. За цей час по Лондону буде випущено 10492 V-1, з символічним прицілом на Тауерський мост. Близько 2400 впадуть в межах Лондона, спричинивши значні руйнування, 6 тисяч смертей і ще 18 тисяч поранень. Небезпека змусить союзне командування вжити безпрецедентні заходи протидії – посилену зенітну артилерію, авіагрупи спеціально для протидії безпілотникам, у тому числі перші британські турбореактивні літаки Глостер “Метеор”. З випущених 10 тис. безпілотників понад 4 тисячі будуть знищені зенитною артилерією та винищувачами.

З жовтня 1944 року літаки-снаряди були спрямовані на стратегічні цілі на території Бельгії, що вже була в руках англійців. Попри невелику далекобійність, відносно невелику швидкість (640 км/ч) та низьку висоту польоту (до 900 м, що дозволяло застосовувати загорджувальний вогонь малокаліберних зеніток), V-1 була оцінена британцями як ефективна зброя, що була варта затрат на виготовлення. Значно ефективніші V-2 коштували в 25 раз дорожче і потребували багато дефіцитних матеріалів.

Цікаво, що цього ж дня, але 104 роки тому, 13 червня 1917 року, німці здійснили перший денний, і найбільш ефективний авіарейд на Лондон. 20 бомбардувальників Gotha G.IV спромоглися завдати значних ушкоджень місту, було вбито 162 мешканця, 432 отримали поранення. Серед убитих було також 18 дітей, оскільки одна з бомб влучила просто у школу. Попри протидію 92 британських винищувачів, німецькі бомбардувальники тоді повернулися додому без втрат.