60 років тому почали будувати “Берлінський мур”

Опівночі 13 серпня 1961 року за наказом Першого секретаря ЦК СЄПН Вальтера Ульбріхта та негласною вказівкою Першого секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова почалося зведення тимчасової огорожі з колючого дроту уздовж лінії відмежування Західного Берліну. Так було покладено початок найяскравішому символу епохи Холодної війни – Берлінському муру.

Причиною побудови муру була небаченого масштабу міграція “східних” німців до зони, вільної від режиму “народної демократії” в умовах загострення відносин СРСР та США. Вже о 4 ранку почався рух на вулицях по обидва боки кордону. Весь день ланцюг східнонімецької поліції тримав лінію, поки зводили огорожу з колючого дроту. Західноберлінські колеги стримували масові акції протесту. Тим не менш, у перший день “стіни” понад 800 утікачів з НДР змогло досягти свободи, чого вже не буде в наступні дні. Два гравці футбольного клубу “Динамо Берлін” здійснили втечу цього дня одразу по завершенню товариської зустрічі з данським клубом, оскільки дізналися про початок “огороджування” міста.

Лише за кілька годин до початку операції зі зведення муру, ввечері 12 серпня, спромігся втекти з-під нагляду кураторів КГБ агент цієї служби Богдан Сташинський. Разом з дружиною він уночі дістанеться притулку в західноберлінському поліційному відділку і вже незабаром допитуватиметься американськими контррозвідниками. Незабаром весь світ дізнається сенсаційну новину – саме він, за наказом радянського керівництва, у жовтні 1959 року вбив у Мюнхені Степана Бандеру. Зізнання Сташинського і суд над ним дозволили, з одного боку, популяризувати справу українського національно-визвольного руху, а з іншого – завдати дошкульного іміджевого удару радянським спецслужбам.

Берлінський мур за кілька років перетвориться на подвійну лінію бетонних укріплень з додатковими смугами перепон, надовбів, колючого дроту і веж зі спостерігачами. Його буде зруйновано 9 листопада 1989 року.

На славетній фотографії східнонімецький прикордонник Конрад Шуман втікає на Захід стрибком через колючий дріт 15 серпня 1961 року. Поруч – Богдан Сташинський відтворює вбивство Бандери на слідчому експерименті в 1962 році.