OLYMPUS DIGITAL CAMERA

315 років тому московити знищили українське місто, щоб відомстити за прагнення до волі

Звірства росіян у Маріуполі та Бучі шокували ввесь світ. Але московити не вперше в історії знищували українські міста.

Так, 13 листопада 1708 року військо Московського царства напало на українське місто Батурин. Вороги по-варварськи вбивали місцевих мешканців, грабували і палили все у тодішній столиці Гетьманщини. Після того багате місто занепало і більше ніколи не відновило своєї пишності. Зараз це населений пункт Ніжинського району на Чернігівщині із населенням 2,5 тис.

Реконструкція частини Батуринської фортеці

На початку XVIII ст. Батурин був фортецею з шістьма вежами-бастіонами, з потужними дерев’яними стінами, які були заповнені землею. Форпост оточував глибокий рів. На широких стінах стояло 70 гармат. У місті знаходилось 8 тис. вояків, майже 4 тис. золотих справ майстрів, ювелірів та інших ремісників, торговців і землеробів. Міські склади були заповнені зерном та порохом.

Московський цар Петро І наказав знищити Батурин, щоб помститися гетьману Івану Мазепі і козакам за перехід на бік шведського короля Карла XII. Між шведами і московитами вже сім років тривала війна. І українці вирішили скористатися цим, щоб вигнати ставлеників і вояків царя зі своїх міст, здобути суверенітет. Гетьман на чолі козацьких загонів приєднався до шведського війська, яке прибуло на територію України.

До Батурина з Москви вирушило 20-тисячне військо під керівництвом князя Олександра Меншикова. Підійшли до фортеці 11 листопада. На оборону стали сердюки – особиста гвардія гетьмана. Полковник Дмитро Чечель наказав засипати землею міські ворота.

“Вигадані були нові роди мук, які уяву в жах приводять”

Меншиков кілька разів безуспішно штурмував фортецю. Зайти у місто вдалося лише завдяки зраднику полковнику Івану Носу. Він видав ворогам інформацію про таємні ходи. Через них 13 листопада на світанку московити потрапили у місто. Козаки протягом двох годин відбивалися, знищили близько 3 тис. ворогів. Та сили були нерівними.

Микола Данченко “Батуринські яблука”, 1995 рік

”Московське військо, скрізь і завжди готове до грабунку, розсіялось по домівках, – писав історик Микола Маркевич. – Не розбираючи невинних від винних, винищило мирних громадян, не пощадивши ні жінок, ні дітей. Звичайна смерть – живих четвертували, колесували і садили на палю. Далі вигадані були нові роди мук, які уяву в жах приводять”.

Місто підпалили і через це загинули люди, яким вдалося сховатися. Втекти з Батурина вдалося менш ніж тисячі мешканців.

”Жінки й діти на вістрях шабель” – під таким заголовком вийшла стаття про напад московитів на Батурин у Gazette de France. ”Ціла Україна купається в крові. Меншиков чинить варварство”, – писало інше французьке видання Clef du Cabinet.

Руїни будинку Мазепи в Батурині, середина ХІХ ст.

Подібно до поведінки у Батурині 315 років тому, росіяни вели себе в українських містах 2022-го. Вони продовжують чинити безчинства і жахливо розправлятися з українцями на тимчасово окупованих територіях.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.