5 грудня 1994 року в Будапешті президенти Білл Клінтон, Борис Єльцин, Леонід Кучма та глава британського уряду Джон Мейджор підписали “Меморандум про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї”. Цей документ більше відомий, як Будапештський меморандум.
Тоді Україна зобов’язалась ліквідувати всю ядерну зброю на своїй території. США, Велика Британія та росія обіцяли “поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України”.
Думку про гарантії безпеки розвинули у тезі “підписанти будуть домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з метою надання допомоги Україні, якщо вона стане жертвою агресії”.
Також у меморандумі було зазначено, що США, Велика Британія та росія не допускатимуть застосування сили проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України. Також у документі було зазначено, що ніяка їхня зброя ніколи не буде застосована проти України, крім цілей самооборони. Більше того, підписанти зобов’язувались утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити Україну.
Втім, вже дуже скоро Кремль порушив положення Будапештського меморандуму. Зокрема, на початку 2000-х років, розпочинаючи газові війни проти України та влаштовуючи провокацію на острові Тузла.
Згодом, у 2014-му році, після анексії росіянами Криму та окупації Донбасу, стало зрозуміло, що тільки власні сильні Збройні Сили можуть гарантувати безпеку Україні. А будь-які договори та “меморандуми”, особливо з росією, можуть легко нехтуватись.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.