24 роки тому розподілено Чорноморський флот

28 травня 1997 року в Києві було підписано Угоду між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України. Документ було підписано на рівні голів урядів – з російського боку підпис поставив Віктор Чорномирдін, а з українського – Павло Лазаренко.

Угода була наслідком складних багаторічних перемовин, особливо гострих у перші роки незалежності. Росія намагалася змусити Україну відмовитися від значної частки її номінальних 50% складу ЧФ, або навіть усіх кораблів за борги за газ. Зрештою, у травні 1997 року Україна погодилася на зменшення її частки до 18% гірших за фізичним станом бойових кораблів та на 50% озброєнь. Угода укладалася на 20 років і була ратифікована та введена в дію у 1999 році. 31 травня 1997 року до неї додався Договір про дружбу, співробітництво і партнерство, підписаний главами держав, Л.Кучмою та Б.Єльціним. 

Оскільки Харківські угоди 2012 року були визнані недійсними після втечі В.Януковича та початку російської агресії, російська-українська угода 1997 р. автоматично припинила свою дію в 2019 р., оскільки не була продовжена по завершенню 20-річного терміну.

Цього ж дня 34 роки тому на Червоній площі Москви приземлився спортивний літак німецького пілота Матіаса Руста, спричинивши цим кризу у керівництві радянськими ВПС і ППО. Окрім того, 28 травня 1918 року було проголошено незалежність Вірменії та Азербайджану, між якими досі тривають територіальні суперечки.