13 років тому в авіакатастрофі під Смоленськом загинув президент Польщі

10 квітня 2010 року близько 09:40 за київським часом при заході на посадку на аеродром Смоленськ-Північний сталася авіакатастрофа урядового літака Республіки Польща Ту-154М. В авіакастрофі крім 8 членів екіпажу загинули 88 пасажарів, серед яких – президент Польщі Лєх Качинський з дружиною, останній президент Польщі у вигнанні Ришард Качоровський, віце-спікери Сейму і Сенату, голова Національної безпеки, начальник Генерального штабу Війська польського, Операційний Командувач і Командувачі окремих видів Збройних Сил Польщі,Голова Національного банку. Вище політичне і військове керівництво Польщі виявилося обезголовленим.

Візит до росії був пов’язаний з відзначенням 70-х роковин Катинської трагедії і був здійснений на запрошення політичного керівництва рф, що було достатньо незвичним кроком на зустріч польському баченню злочинів сталінського тоталітарного режиму.

Хоча перше розслідування авіактастрофи Мжнародного авіаційного комітету поклало відповідальність за трагедію на екіпаж літака, подальше з’ясування обставин, зокрема висновки експертів Міноборони Британії, довели, що літак було підірвано вибухівкою. Відтак у квітні 2022 року остаточний звіт польської комісії з повторного розслідування авіакатастроф підтвердив версію того, що катастрофа була невипадковою, і що вибухівка, імовірно, була закладена в літак під час техобслуговування в Самарі. На користь «російського сліду» промовляють також невідповідності, виявлені під час ексгумації жертв катастрофи у 2012 році, виявлені обставини катастрофи під час польського дослідження польських скриньок та відмова росії передати польській стороні рештки літака.