104 роки тому українські військові проявили характер і розпочали важливу операцію проти окупантів

Рейд тилами окупантів розпочали війська Української Народної Республіки 6 грудня 1919 року. Ця операція увійшла в історію, як Перший Зимовий похід.

Тоді близько 10 тис. українських вояків та офіцерів опинилися в оточенні між російськими, польськими та румунськими військовими формуваннями у районі міста Любар на Житомирщині. Боєздатними були лише 2 тис. військових, решта – поранені або хворі тифом.

Генерал Михайло Омелянович-Павленко вирішив зайти на території, які контролювали Червона та Добровольча армії. Вони хоча й розходились у ідеологічних основах, але обидві прийшли на територію України з росії.

Учасники Зимового походу знищували ворогів, які траплялися на їхньому шляху. Та сили були не рівні. Тому головне завдання українських військових полягало у інформаційній роботі серед населення.

Своєю раптовою появою в селах і містечках бійці переконували, що українське військо хоча й не дуже велике, але боєздатне. Закликали людей до боротьби з окупантами. В Умані організували видання газети “Україна” та відозв “До інтелігенції України”, “До селян”, “Офицерам, казакам и солдатам Добровольческой армии”.

Таким чином війська УНР пройшли через нинішні Київську, Черкаську, Кіровоградську, Миколаївську, Одеську та Вінницьку області. Вони подолали 2,5 тис. км. та провели більше 50 боїв.

Наприкінці квітня 1920 року до штабу Омеляновича-Павленка в Ольгополі на Вінниччині прибув прем’єр-міністр УНР Ісаак Мазепа. Він повідомив про договір з поляками, які погодились вести спільну боротьбу проти більшовиків.

Учасники Зимового походу об’єдналися з іншими підрозділами Армії УНР та разом із союзниками повернули під свій контроль Київ.

Саме у день початку Зимового походу, 6 грудня, але вже 1991 року, Верховна Рада України прийняла закони “Про оборону України” та “Про Збройні Сили України”. Ця дата вважається днем відновлення українського війська – Днем ЗСУ.

Таким чином проявилась спадкоємність сучасних українських захисників, які почали відроджувати і розвивати військові традиції періоду  боротьби за державність 1917-1921 років, зокрема, й учасників Зимового походу. На їхню честь назвали 28-му окрему механізовану бригаду ЗСУ.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.