104 роки тому було проголошено Другий Універсал

3 (16) липня 1917 року Українська Центральна Рада проголосила свій Другий Універсал. Він був результатом тривалих перемовин з російським Тимчасовим урядом задля залагодження кофлікту, що виник місяцем раніше через непоступливість Петрограда в українському питанні.

Другий Універсал мав компромісний характер. ​Центральна рада засуджувала самочинне проголошення автономії України до Установчих Зборів, тобто припиняла дію Першого Універсалу. Але ці перші кроки на шляху до автономії визнавалися загальноросійською владою. Крайовий український уряд – Генеральниий Секретаріат – офіційно підпорядковувався Петрограду. Тимчасовий уряд видав узгоджену з українцями постанову “Про національно-політичне становище України”. Такий крок сприйняли не всі міністри й петроградський уряд “перезавантажився”. Сталося це якраз на тлі хвилювань через провал наступу в Галичині; більшовики зробили першу спробу захопити владу в столиці колишньої імперії.

В самій Україні також було незадоволених цим “відступом” Центральної Ради. В ніч проти 5 липня в Києві почався збройний “виступ полуботківців”, ідейним керівником яких був Микола Міхновський. Повсталі козаки воліли допомогти Центральній Раді скинути російське ярмо і проголосити справжню самостійність. Натомість УЦР виступила у згоді з командуванням Київського військового округу і до 7 липня спромоглася заспокоїти та роззброїти козаків-самостійників. Декількох з них було вбито солдатами військ КВО у процесі перемовин.