104 роки тому Нова Зеландія зазнала найбільших втрат за свою історію

12 жовтня 1917 року на Західному фронті Першої Світової війни відбулася Перша битва за Пашендейл. У черговій спробі вирватися на cхід з Іпрського виступу війська Британської імперії атакували німецьку оборону – зі звичним результатом. На вістрі атаки цього разу були дивізії двох Австралійсько-Новозеландських корпусу (ANZAC).

Атака не була сюрпризом для німців, що протистояли новозеландській дивізї. Усю ніч вони закидували британські позиції світловими ракетами та мінометним вогнем. Атака, що почалася близько 5.30 ранку, не була вельми успішною, новозеландці зав’язли в загрожах з колючого дроту, а артилерійська підтримка була незначною – затяжна дощова погода та розкислий ґрунт не давали артилерії вийти на позиції, а розривні набої часто не спрацьовували, чи гасилася їхня фугасно-осколкова дія при ударі о напіврідку землю.

Після німецьких контратак, ANZAC знов спробував перейти в наступ у другі половині дня, але так само без явних результатів, у підсумку вдалося захопити лише першу лінію ворожої оборони.

Відзначення Дня ANZAC прив’язано до більш яскравої події – висадки союзних сил на півострові Галліполі 25 квітня 1915 року, і подальших місяців позиційної війни з турками, де австралійці та новозеландці відіграли лючову роль і зазнали в підсумку величезних втрат – 8709 і 2721 загиблими відповідно. Але 12 жовтня 1917 року новозеландці зазнали найбільших кривавих втрат за один день бойових день – вони склали 846 убитими і ще майже 2 тис. пораненими. Австралійці також зазнали великих втрат, так що загальний рахунок ANZAC склав понад 7 тис. убитих і поранених.

Бойові дії за Іпрський виступ загалом, що тривали з 31 липня і до початку листопада, отримали назву Третя битва за Іпр, або “Битва за Пашендейл” – тим самим підкреслюючи символічність подій навколо невеликої гряди бельгійських пагорбів. Тим не менш у ї складі виділяють бої безпосередньо за саму цю місцину. Невдовзі після “Першої битви”, 26 жовтня, почнеться довша, і навіть кривавіша, “Друга битва за Пашендейл”, але в ній братимуть участь переважно канадські частини.

(фото Frank Hurley)