103 роки тому затонув один з найбільших кораблів австро-угорського флоту

Перед світанком, 10 червня 1918 року під час спроби атакувати італійські кораблі в протоці Отранто, гордість Угорщини у складі цісарсько-королевського флоту, дредноут “Сент-Іштван” був атакований італійськими торпедними катерами і невдовзі затонув.

Ця втрата виявилася вельми болючою для австро-угорського флоту, який і так поступався силами морським силам Антанти на Середземному морі. Оскільки рейд планувався і для підняття бойового духу в країні напередодні генерального наступу на італійському фронті, на кораблі ескадри супроводжували кореспонденти. Один з них зафільмував на кіноплівку унікальні, і перші в світі, кадри загибелі найбільшого артилерійського корабля. “Сент-Іштван” затонув о 6.45 ранку, при цьому загинуло 89 моряків – відносно невелика частина екіпажу.

Несподіваний результат операції, навпаки, підняв настрій італійців, які справедливо вітали хоробрих капітанів “москітних” торпедних катерів. Вони не лише спромоглися прорватися до лінкорів і завдати торпедного удару, але й повернутися додому неушкодженими.

Цього ж дня 105 років розпочалося арабське антитурецьке повстання, яке формально очолив шериф Мекки Хусейн бен Алі Аль-Хашімі, але справжнім організатором був англійський історик і розвідник “Лоуренс Аравійський”. 10 червня 1940 року, 81 рік тому, у Другу світову війну вступила Італія, оголосивши війну Франції та Великій Британії. А 79 років тому відбулася каральна акція у відповідь на вбивство протектора Богемії Рейнгардта Гайдріха. Чеське селище Лідіце було спалене, всі 173 чоловіки розстріляні, жінки й діти заслані до концтваборів, з яких лише меншість пережила війну.