Засідання РНБО у Краматорську – основні тези

30 липня 2021 року в м. Краматорськ відбулося чергове засідання Ради національної безпеки і оборони України. За результатами засідання було проведено традиційний брифінг для журналістів, який оприлюднив основні результати засідання.

На порядок денний засідання виносилося 8 тем. Найголовнішу озвучив Міністр зовнішніх справ Дмитро Кулеба – “вперше за 30 років незалежності України” прийнято Стратегію зовнішньополітичної діяльності. За словами МЗС, раніше зовнішня політика України мала стрибки й хитання, що знижували її ефективність. Стратегія має на меті утвердити Україну у світі як сильну та авторитетну європейську країну.

Стратегія має шість основних напрямів. Україна є активним учасником міжнародної політики, формує безпекову архітектуру для себе, регіону та світу; вона є країною нових економічних можливостей. Пріорітетними напрямами зовнішньої політики визначені: 1) забезпечення суверенітету і територіальної цілісності України (тут Кулеба відзначив символічність Краматорська як міста ухвалення Стратегії); 2) протидія агресивній політиці РФ; 3) курс на членство в ЄС та НАТО; 4) просування українського експорту і залучення інвестицій; 5) захист прав та інтересів громадян України за кордоном; 6) просування позитивного іміджу України у світі.

Інші питання порядку денного озвучив Секретар РНБО Олексій Данилов (після того, як показово виправив Кулебу, підкресливши, що це прерогатива Президента як Голови РНБО обирати місце проведення).

  1. Питання захиту державного кордону – під контролем МВС. Є завдання Президента – найближчим часом привести у відповідність усі наші кордони.
  2. Стан національної системи охорони здоров’я.
  3. Стан водних ресурсів. Звинувачено екологічну службу в бездіяльності, піднято питання водоканалів як основних забруднювачів, забезпечення водою шкіл та дитсадків, капельного зрошування для сільгоспсектору.
  4. Загрози енергетичної галузі. Підкреслено, що газорозподільча мережа – в руках 8 олігархів, у т.ч. 1 громадянина РФ. Розглядалася можливість введення у разі загрози найбезпеці тимчасових адміністрацій. Тарифи для уразливих верст населення мають бути збержені на поточному рівні.
    Данилов подивувався, як останнім часом держава втратила 16920 км газорозподільчих мереж на користь приватних власників, переважно Фірташа. У 2023 р. має відбутися об’єднання з європейською системою енергомереж.
  5. Звстосування персональних економічних санкцій. МВС сформувало список контрабандистів з 3-х фізичних осіб (Акс, Фальковський, Студенець) і їхніх 24-х компаній. Додаткове питання підняв прем’єр-міністр – дотримання Празької угоди, скорочення викидів і розвиток зеленої економіки
  6. Затвердження Стратегії зовнішньополітичної діяльності – як доповів Кулеба.
  7. Направлення нацперсоналу для участь операцї Євросоюзу “Алтея” в Боснії та Герцеговині.
  8. Питання роботи “Укрзалізниці”. За словами Данилова, тут є небезпечні для нацбезпеки фінансово-господарчі процеси. Прийнято протокольне доручення Кабміну розібратися у справі.

Відповідаючи на питання журналістів, Данилов сказав що конфлікту інтересів щодо законопроекту №5599 (“Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб… олігархів”) немає, бо в РНБО олігархів нема.

У відповідь на питання щодо заміни командування ЗСУ Данилов відповів, що відбувається омоложення керівництва Армії, причому нові командувачі мають саме українську військову освіту. Він нагадав, що напередодні Зеленський підписав Закон про основи національного спротиву.

(фото Офіс Президента України)