Як Пентагон оцінює хід українського контрнаступу – The Economist

Журналісти британського видання The Economist поспілкувалися із директором з аналітики Розвідувального управління Міністерства оборони США (РУМО) Трентом Молом. Він розповів про те, як Пентагон оцінює спроможність ЗСУ пробити другу та третю лінію оброни росії до того, як Україна зможе відчути дефіцит снарядів і почнеться зима.

«Військовий кур’єр» публікує переклад цієї розмови.

Після трьох місяців «повільного» прогресу український контрнаступ набирає обертів. Біля села Роботине українські війська пробили перший із трьох рубежів оборони російських військ. Зараз вони атакують другий.

«Якби ми провели цю розмову два тижні тому, я був би трохи песимістичнішим, – каже Трент Мол. – Український прорив на другу лінію укріплень росіян насправді досить значний».

Робота РУМО, яке є менш відомим, ніж ЦРУ, полягає в тому, щоб розробляти  військові заходи проти ворогів Америки. Для цього часто потрібні кількісні оцінки: радіус дії іранської ракети чи розмір флоту Китаю. Трент Мол відверто визнає, що його агентство помилилося в Іраку в 2014 році та в Афганістані в 2021 році, де армії, створені американцями, розвалилися майже за одну ніч.

«Ми думали, що афганці воюватимуть бодай до кінця календарного року і намагатимуться героїчно захистити Кабул. Натомість вони, в основному, згорнулися досить швидко», – сказав Мол.

Цей досвід, разом із «випаровуванням» іракської армії перед обличчям «Ісламської держави», змусив РУМО США «занадто прискіпливо» оцінювати, як вчинить Україна після вторгнення росії минулого року.

«Попервах, у нас була схожа думка, що українці будуть просто розбиті», – сказав Мол.

Він показав 40-сторінкову «методичку», у якій аналізується те, як управління вимірює волю країни до боротьби.

У документі наголошується на тому, як національні чинники – наприклад, рішення Володимира Зеленського залишитися в Києві в порівнянні з рішенням Ашрафа Гані втекти з Кабула – можуть вплинути на поле бою. Також вказується на важливість лідерства на передовій, дух армії, силу її командування та контролю, а також те, чи отримує вона постійну матеріально-технічну та медичну підтримку. Такими речами нехтували через припущення, що українське керівництво буде швидко розгромлено. Саме для того, щоб уникнути подібних помилок у майбутньому, аналітики заповнюють детальний аркуш, щоб продумати ці фактори.

Ця методологія має вирішальне значення, коли йдеться про оцінку найближчих тижнів війни в Україні. Трент Мол каже, що РУМО стежитиме за ознаками того, як росія може підтримувати потік артилерійських боєприпасів до лінії фронту. РФ також намагатиметься ініціативу на полі бою. Він визнає, що американські та українські офіційні особи не змогли оцінити глибину оборони росії та те, наскільки важко Україні буде пробити її бронетехнікою. Українські генерали розповіли газеті Guardian, що 80% зусиль росії пішло на будівництво першої та другої ліній. Але Трент Мол попереджає, що основна частина російських резервів залишається на третій.

Останніми тижнями американські чиновники невідкрито критикували українських командувачів щодо їхньої військової стратегії. Зокрема через рішення розгорнути досвідчені підрозділи на сході навколо Бахмута. Але не на ключовій, на їхню думку, осі на півдні. Трент Мол вважає, що важливішими є дві критичні змінні: життєво важливий запас боєприпасів в українських військових, який забезпечує прогрес, і погода, яка восени стає вологішою.

Один із чиновників адміністрації Байдена сказав, що Україні залишилося приблизно шість-сім тижнів бойових дій до кульмінації її наступу. Існують розбіжності щодо того, якого прогресу можна досягти за цей час. Дехто вважає, що українська армія, кинувши більшу частину своїх резервів до прориву другої лінії та зазнавши втрат, намагаючись її прорвати, навряд чи зайде далеко.

«Якщо ви подивитеся на поле бою через п’ять років, воно може виглядати загалом схожим», – каже високопоставлений чиновник американської розвідки, підкреслюючи, що якість як російських, так і українських сил з часом падає.

Трент Мол дещо менш песимістичний. Він, обережно підбираючи слова, каже, що нещодавні успіхи України є «значними». Вони дають її силам «реалістичну можливість – за даними з ймовірністю 40-50% – прорвати решту російських ліній до кінця року». Але він попереджає, що обмежена кількість боєприпасів та погіршення погоди зроблять це дуже складним.

Значна увага вже звернена на наступний сезон бойових дій. Навіть без прориву цього року, в РУМО впевнені, що якщо Україна зможе розширитися навколо Роботиного, утримати свої позиції та продовжити надходження боєприпасів, вона матиме хороші можливості для нового наступу у 2024 році.

Раніше «Військовий кур’єр» писав про те, що ЗСУ прорвали першу лінію оборони росіян на півдні України й розширюють фронт прориву у дві сторони. Також українські військові знищують частини ворога, які прикривали відступ військ рф за другу лінію оборони.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegramYouTube та Instagram.