Сьогодні Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту – у світі вшановують загиблих внаслідок людиноненависницької політики нацистів під час Другої світової війни. Найбільше внаслідок Голокосту загинуло представників єврейського народу – майже 6 мільйонів. З них – близько 900 тисяч були вихідцями з України.
27 січня стало Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту через те, що саме цього числа у 1945 році солдати 1-го Українського фронту визволили в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в місті Освенцім на півдні Польщі.
Вперше Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту відзначили в усьому світі у 2006 році. В Україні пам’ятні заходи 27 січня на державному рівні почали проводити з 2012-го.
На території нашої країни виявлено близько 2 тисяч місць, де нацисти здійснювали масові розстріли та поховання жертв Голокосту. Найбільшим стало урочище Бабин Яр – на тодішній північно-західній околиці Києва. Там окупанти стратили до 100 тисяч людей, серед них не менше третини – українці.
Першим місцем, де нацисти вчинили розправу над євреями на території України було місто Кам’янець-Подільський. Там у серпні 1941 року розстріляно близько 23 тисяч євреїв. Крім місцевих, у Кам’янці-Подільському загинули також євреї, яких привезли з Угорщини.
За один день, у вересні 1941-го, близько 12 тисяч людей нацисти розстріляли на аеродромі за 6 кілометрів від Бердичева. Загалом, за час окупації там вбили 30 тисяч євреїв.
У Одесі німці використали підрив комендатури, де загинуло 67 військових, як привід для винищення євреїв. Був відданий наказ стратити за кожного загиблого солдата 100 одеситів, за офіцера – 200. Після того, за день в Одесі нацистами було знищено за різними оцінками від 5 до 10 тисяч мешканців. Ще 22 тисячі людей загнали у спорожнілі ангари на околицях міста, де частину розстріляли, а частину спалили живцем. Згодом, ще майже 20 тисяч євреїв з Одеси доправили до Доманівки на Миколаївщині і там розстріляли.
Мешканців Харкова та околиць гітлерівці знищували у Дробицькому Яру. Там під час війни відібрали життя майже у 20 тисяч євреїв. Їх спочатку зігнали до гетто, влаштованого в районі Харківського тракторного заводу. Звідти щодня відводили на розстріл по 200-300 людей.
У Рівному за два дні вбили майже 17 тисяч євреїв. Розстрілювали в урочищі Сосонки за містом. Такими ж масовими були страти євреїв у Дніпрі, Вінниці, Луцьку та Ковелі.
Крім знищення на місцях, сотні тисяч євреїв з Галичини, Закарпаття та Волині вивезли до таборів смерті в Польщу, у тому числі, до згаданого вище Аушвіцу.
Загалом, під час Другої світової війни загинула майже третина євреїв світу. Нацистами були також знищені тисячі представників інших груп, лише через те, що Гітлер вважав їх людьми другого сорту. Тому, вшановуючи сьогодні жертв Голокосту, світ має пам’ятати і боротися з будь-яким проявом людиноненависницької ідеології та агресії: чи то нацизм, чи то фашизм, комунізм або рашизм.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.