У Києві планують створити Національне військове меморіальне кладовище для поховань військових, які загинули на російсько-українській війні з 2014 року.Верховна Рада України проголосувала за відповідний законопроєкт.
Ним передбачається створення військового кладовища на ділянках державної та комунальної власності на Броварському проспекті у Дніпровському районі Києва.
Стрілкою позначено місце головного входу в майбутній комплекс Національного військового меморіального кладовища
У Мінкульті вже розповіли, що місцем для створення меморіального кладовища обрали Биківнянський ліс. Там кажуть, що історико-меморіальний заповідник “Биківнянські могили” є місцем пам’яті й поховання жертв сталінських репресій, тож доречним буде створити поруч і кладовище для військових, які загинули за незалежність країни.
Загальна площа меморіального кладовища сягатиме майже 100 гектарів. У Міністерстві ветеранів розповіли, що проєкт передбачає будівництво військового кладовища, музейного комплексу, ритуальної будівлі та інших необхідних споруд для організації почесних поховань.
Міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна заявила, що після 9 років війни Київ хоче створити свій Арлінгтон, куди люди приходитимуть аби дізнатися імена українських героїв і вшанувати їхню пам’ять.
Військовий цвинтар в Арлінгтоні, штат Вірджинія, США, на території якого поховані учасники війн, президенти, голови Верховного суду й астронавти.
Орієнтовно Національне військове меморіальне кладовище буде розраховане на 50 тисяч поховань, без урахування колумбарія.
Архітектори планують поєднати декілька концепцій вигляду військових меморіальних кладовищ, які існують в інших країнах світу. Зокрема, український комплекс буде схожим на військове кладовище, яке знаходиться в Стокгольмі. Тобто це будуть локації поміж дерев з вже визначеними однаковими надгробними плитами.
(Skogskyrkogården — «Лісовий цвинтар») — цвинтар, що розташований у південній частині Стокгольма (Швеція).
Урядовці разом з Українським інститутом національної пам’яті та КМДА вже підготували схему зонування земельної ділянки, яка виділена під спорудження Національного військового меморіального кладовища:
Проєкт зонування Національного військового меморіального кладовища.
Джерело МКІП
Проте остаточного проекту Національного військового меморіального кладовища наразі немає. Передбачається, що для затвердження концепції та архітектурного рішення меморіалу проведуть спеціальний архітектурний конкурс.
У відомстві наголошують, що у майбутньому це має стати місцем почесних поховань на державному рівні загиблих Захисників та Захисниць та допомогти у збереженні пам’яті про російсько-українську війну за незалежність.Урядовці сподіваються, що роботи з розробки проекту та спорудження комплексу можна буде завершити вже цього року.