США надає фінансову допомогу Афганістану. Хто спостерігатиме?

США та НАТО пообіцяли виділяти по 4 мільярди доларів на рік до 2024 року на фінансування збройних сил і сил безпеки Афганістану, які намагаються стримувати наступаючий Талібан. Вже за останні 20 років США витратили майже 89 мільярдів доларів на будівництво, оснащення та навчання афганських військ.

Майже 83 мільярди доларів було витрачено на будівництво, оснащення, навчання та підтримку сил національної оборони та безпеки Афганістану, до яких належать військові, національна поліція та елітних підрозділи сил спеціальних операцій. Окремо з 2001 року на економічний та державний розвиток та інфраструктуру пішло ще 5,8 мільярда доларів.

Американське асигнування на 2022 рік становить 3,3 мільярда доларів. Воно включатиме 1 мільярд доларів на підтримку афганських ВПС, 1 мільярд доларів на паливо, боєприпаси та запасні частини та 700 мільйонів доларів на виплату зарплати афганським солдатам. Важко зрозуміти, як уряд Афганістану зможе заплатити, щоб зберегти військові сили після 2024 року. За останні 4 з 7 років Афганістан не досяг цілей економічного зростання. Значна частина мільярдів, які пішли в Афганістан за останні два десятиліття, пройшла в основному без контролю, що призвело до неконтрольованої корупції як з боку афганців, так і з боку іноземних підрядників. Здається, що за увесь час навчання та грошей, які були спрямовані США на афганських військових, єдиними підрозділами, здатними стати опорою проти талібів є малі елітні сили командо.

Старший дійсний член Фонду захисту демократій Білл Роджо прокоментував: “США готували неправильний тип армії, а саме армію західного стилю, у той час, коли потрібно було готувати армію, здатну боротися з талібами. Командо, спецпідрозділи та ВПС проявили себе добре. Але регулярна афганська армія, яка становить основну частину бойових сил, не готова до завдань.” Роджо додав, що США та НАТО досить важко слідкували за наданням допомоги, поки вони були в Афганістані. Коли вони підуть, це буде практично неможливо.

За матеріалами Military.com