Сьогодні виповнюється 74 роки виробнику “Стугни” і “Нептуна” Олегу Коростельову

Керівник конструкторського бюро “Луч” Олег Коростельов народився 9 листопада 1949 року в Кіровограді – нині Кропивницький.

Він з відзнакою закінчив Київський інститут інженерів цивільної авіації. У 1978 році почав працювати в КБ “Луч” у Києві.

З 1997-го брав участь у роботах над створенням ракет “Комбат”, “Стугна”, “Грань”, “Копер”. На їх основі конструкторське бюро розробило засоби високоточної зброї “Скіф”, “Бар’єр”, “Стугна-П”.

“Стугна-П” на змаганнях артилеристів

У грудні 2003 року Олег Коростельов очолив КБ “Луч”. З його ініціативи почали розробляти береговий мобільний ракетний комплекс “Нептун”. У 2013-го пройшли перші випробування макету ракети на полігоні під Черніговом. Через сім років на полігоні “Алібей” на Одещині відбулися успішні бойові пуски відразу по двох морських цілях. З пускової установки вийшли дві ракети з інтервалом кілька секунд.

За словами Олега Коростельова, розробка всього комплексу РК-360МЦ “Нептун” включно з крилатою ракетою та всіма машинами обійшлася Україні близько $40 млн – рекордно мало для такого проекту. Після державних випробувань, у серпні 2020-го “Нептун” взяли на озброєння ЗСУ.

Машини першого дослідного комплексу РК-360МЦ “Нептун”, 5 квітня 2019 року

Тоді ж Олег Коростельов отримав звання Герой України з врученням ордена Держави. Таким чином були відзначені його заслуги у зміцненні обороноздатності та промислового потенціалу України, та участь у розробці новітніх зразків озброєння.

Знищення росіян

Із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, розробки КБ “Луч” почали активно використовуватися українськими захисниками. Зокрема, танкісти на Т-64, Т-72, Т-80, БМ “Оплот” знищували ворожу техніку за допомогою протитанкових керованих 125-мм снарядів-ракет “Комбат”.

Ракети “Комбат”

У соцмережах була велика кількість відео ураження бронетехніки окупантів із протитанкового комплексу “Стугна-П”. Він може стріляти ракетами калібру 130 мм або 152 мм з різними бойовими частинами, що встановлюються у контейнері.

Комплекс “Нептун” здобув всесвітню славу 13 квітня 2022 року, коли знищив флагман Чорноморського флоту, російський ракетний крейсер “Москва”. Раніше командувач ВМС ЗС України Олексій Неїжпапа повідомляв, що перший дивізіон берегових протикорабельних комплексів “Нептун” мав бути переданий флоту до квітня 2022-го року.

Пуск ракети “Нептун”

До складу дивізіону РК-360 МЦ “Нептун” входить: рухомий командний пункт дивізіону РКП-360, 6 уніфікованих пускових установок УСПУ-360, 6 транспортно-заряджальних машин ТЗМ-360, 6 транспортних машин ТМ-360.

Дивізіон озброєний 72 ракетами Р-360 – по чотири в пусковій установці, транспортно-заряджальній машині та стільки ж на транспортних машинах. Ракети можуть уражати цілі на відстані до 280 км.

Макет ракети Р-360

Побачивши та розпізнавши ціль, ракета Р-360 вираховує оптимальну траєкторію для її знищення, знижується та продовжує політ у лічених метрах від води. З урахуванням швидкості ракети у 900 км/год, від моменту захоплення цілі до її знищення проходить декілька хвилин.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegram та YouTube.