Швеція навчатиме українських пілотів на власних винищувачах JAS 39

В рамках чергового пакету військової допомоги Україні Швеція оголосила про навчання українських пілотів на своїх винищувачах JAS 39 Gripen.

У Міністерстві оборони країни наголошують, що це дасть змогу Україні оцінити ефективність літаків, оскільки Київ хоче посилити свою протиповітряну оборону сучасною бойовою авіацією.

Крім того, Швеція виділила 140 млн шведських крон у Міжнародний фонд Великої Британії для України, кошти якого використовуються для навчання і закупівлі оборонного обладнання для України.

JAS 39 Gripen – це легкий одномоторний багатоцільовий винищувач 4-го покоління, який розроблений і виробляється шведською авіабудівною компанією Saab.

Формально JAS 39 Gripen належить до класу винищувачів, однак він розроблявся як універсальний багатоцільовий літак і фактично може використовуватись для різних цілей.

Власне, абревіатура JAS розшифровується як Jakt (винищувач), Attack (штурмовик), Spaning (розвідник).

Літак має високу тактичну гнучкість — він може одночасно вести радіолокаційне спостереження за районом та обмінювати цією інформацією з літаками і навіть наземними об’єктами.

Крім того, бортова радіолокаційна станція PS-05/A може виявляти повітряні цілі на відстані до 120 км, а надводні чи наземні цілі радар здатен побачити на відстані до 70 км.

У повітряному бою JAS 39 може використовувати вбудовану 27-мм гармату Mauser BK-27, яка може робити 1700 пострілів за хвилину.

Також JAS 39 були інтегровані ракети середньої дальності AIM-120. А оскільки це багатоцільовий літак, то окрім звичайних авіабомб і блоків з некерованими авіаційними ракетами, він може нести високоточну зброю для ураження наземних і надводних цілей.

Шведський JAS 39 може використовувати ракети “повітря-земля” ближнього радіуса дії AGM-65 Maverick, протикорабельні ракети великої дальності RBS-15F та навіть касетні авіабомби шведського виробництва ВК90.

Ба більше, JAS 39 може використовувати крилаті ракети KEPD 350 з дальністю польоту понад 500 км. Ця ракета дозволяє “Грифону” завдати авіаудару, не входячи в зону дії засобів ППО, які прикривають ціль.