Міноборони російської федерації вирішило набрати «добровольців» на війну в Україні серед мігрантів із країн Центральної Азії, які працюють у сфері ЖКГ Москви. Про це повідомляє правозахисна організація «Тонг Жахоні».
За даними правозахисників, у вербуванні двірників-мігрантів російському Міноборони активно допомагає московська бюджетна установа «Житловик». Зокрема, 20 квітня двірників Північного округу Москви зібрали у приміщенні «Житловика» у Савелівському районі для зустрічі з представниками приватної військової компанії, підпорядкованої Міноборони.
Один із учасників повідомив, що на захід зігнали понад 100 двірників — їх умовляли записатися на війну в обмін на надання російського громадянства і «розповідали, як буде чудово, якщо вони стануть росіянами». Представники ПВК роздали листівки з написом «Армія Росії», а також список необхідних документів та контактний телефон. «Погодилися далеко не всі. Ці заходи вербовки дуже неефективні», — зазначила правозахисниця Валентина Чупик.
Тих же мігрантів, хто не наважується воювати, вербують відбудовувати окуповані росіянами території. Однак мігрантів, які виїхали на такі роботи, не пускають назад до росії, кажуть правозахисники, яким надійшло близько таких 20 скарг.
Активне вербування мігрантів з Середньої Азії на війну в Україні розпочалося з осені 2022 року. За даними центру журналістських розслідувань MediaHub, спочатку цим займалася ПВК «Вагнер», яка розміщувала в соцмережах оголошення про набір в приватну охоронну компанію. Коли претенденти зверталися за вказаним телефоном, їм казали, що охоронці більше не потрібні і їм пропонували вирушити на фронт.
Наприкінці вересня минулого року за сприяння мера Москви Собяніна у міграційному центрі «Сахарове» відкрився військкомат для іноземців. Також було ухвалено закон про спрощений порядок отримання російського громадянства під час укладання річного договору про проходження служби у збройних силах рф.
Казахстан, Узбекистан та Киргизстан офіційно виступили проти участі своїх громадян у війні проти України. Влада останніх двох держав нагадала співвітчизникам, що за участь у бойових діях на території іноземних держав на них чекає кримінальна відповідальність із покаранням аж до 10 років в’язниці.