План ЄС витратити 20 млрд євро на військову допомогу Україні опинився під загрозою зриву. Ініціатива зустріла опір з боку деяких країн ЄС і її не зможуть реалізувати.
Про це повідомило агентство Reuters з посиланням на дипломатичні джерела.
Створити спеціальний фонд для підтримки української армії на наступні чотири роки обсягом до 20 млрд євро запропонував керівник зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель. Фонд мав компенсувати державам-членам витрати на закупівлю й передання Україні боєприпасів, ракет і танків. Також ці кошти мали покривати витрати на навчання українських військовослужбовців.
Міністри оборони ЄС готуються обговорити план підтримки України в Брюсселі у вівторок. Однак дипломати кажуть, що багато країн, в тому числі Німеччина, висловили застереження щодо виділення таких великих сум на кілька років наперед.
“Я не збираюся поки що оголошувати цю ідею мертвою. Але, звичайно, завжди можна досягти поліпшень. У Німеччини було багато запитань. Вони справедливі. Ми говоримо про великі гроші”, – заявив інформагенству один із високопоставлених дипломатів ЄС.
У Європі переймаються тим, що довгострокова військова допомога має бути скоординована з пакетами безпеки, про які окремі країни-члени ведуть переговори з Києвом. Це ускладнює узгодження обсягу допомоги, поки переговори тривають. На саміті ЄС минулого місяця канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що наразі слід зосередитися на таких двосторонніх пакетах.
Деякі члени ЄС також стверджують, що їм буде важко взяти на себе великі довгострокові зобов’язання через внутрішні бюджети обмежені.
Інше джерело зазначило, що ймовірність того, що початкова пропозиція Борреля буде прийнята, зменшується. Та багато країн все ще хочуть мати зобов’язання на рівні ЄС.
Інші дипломати припустили, що ЄС, вирішить давати щорічні зобов’язання. Тоді не будуть погоджувати план на чотири роки.
Нагадаємо, в ЄС розробляли альтернативний план фінансування України на випадок, якщо Угорщина накладе вето на поточну пропозицію у розмірі 50 млрд євро. При цьому, Іспанія, яка зараз головує в ЄС, та Європейська комісія виступають за досягнення угоди в рамках довгострокового бюджету.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.