Росія заявляє, що Україна завдала удару по Запорізькій АЕС

ООН закликає до стриманості після аварії на Запорізькій АЕС – BBC

Росія та Україна повинні уникати дій, які “загрожують ядерній безпеці”, заявила орган ООН після атаки дроном на Запорізьку атомну електростанцію України. Росія заявила, що за атакою стоїть Україна і що в результаті постраждало троє людей. Україна відкинула це звинувачення.

Ця гігантська атомна електростанція, яка зараз знаходиться під контролем  Росії і має шість реакторів, знаходиться на передовій конфлікту між Росією та Україною. Міжнародний орган ядерної енергії вже низку разів попереджав, що атаки на цю станцію можуть призвести до ядерної катастрофи.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), яке має команду експертів на Запорізькій електростанції, підтвердило “фізичний вплив атак дронів” на станцію, зокрема, на один з реакторів. Адміністрація станції, яка контролюється Росією, заявила, що рівень радіації залишається нормальним і серйозних пошкоджень немає.

МАГАТЕ зазначило, що пошкодження не загрожує ядерній безпеці, але попередило, що “це серйозний інцидент, який може підривати цілісність системи утримання реактора”.

Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі зазначив, що станцію було “поцілиною принаймні трьох напрямлених ударів”, які були спрямовані на “головні контейнери утримання” реактора.

“Цього не повинно бути. Ніхто не може одержати вигоду чи отримати військову або політичну перевагу від атак на ядерні об’єкти. Це неприпустимо”, – заявив він.

Запорізька електростанція є найбільшою у Європі. Російські сили захопили її незабаром після початку повномасштабної інвазії в лютому 2022 року і відтоді окупують її.

Як Росія, так і Україна регулярно звинувачують одне одного у обстрілах станції та загрозі серйозної ядерної аварії.

Росія окупувала Запорізьку атомну електростанцію з початку 2022 року. Російська адміністрація станції звинуватила в атаках збройних сил України, але Україна заперечила це звинувачення. Речник Головного розвідувального управління України Андрій Юсов заявив новинному сайту “Українська правда”, що “Україна не брала участі в жодних збройних провокаціях на цьому об’єкті”. Він додав, що станція “знаходиться під незаконною окупацією Росії”.

Пан Юсов звинуватив Росію в тому, що вона ставить під загрозу ядерний об’єкт, цивільне населення та навколишнє середовище, виконуючи удари по самій станції.

Місяць тому МАГАТЕ повідомило, що його команда експертів на станції чула підриви щодня протягом тижня. Тоді Гроссі заявив: “Протягом більше двох років безпека та надійність ядерної енергетики в Україні перебувають у постійній небезпеці. Ми залишаємося вирішені зробити все можливе, щоб допомогти зменшити ризик ядерної аварії, яка може завдати шкоди людям та довкіллю, не тільки в Україні”.