Як ЗСУ використовують касетні боєприпаси під час контрнаступу – The New York Times

Українські військові за допомогою касетних снарядів проводять контрнаступальні операції на півдні України, намагаючись розбити добре укріплені позиції ворога. Ці боєприпаси дозволяють не просто нищити піхоту та бронемашини ворога, а й російські мінні поля. Американське видання The New York Times опублікувало статтю про використання українськими військовими касетних боєприпасів на фронті. «Військовий кур’єр» подає скорочений переклад цієї публікації.

Серпневі кадри відходу росіян з села Урожайне підкреслюють потужність касетної зброї. Але її використання також вказує на компроміс у 18-місячному конфлікті. І росія, і Україна використовували касетні снаряди задовго до того, як у середині липня прибув американський вантаж, але зі значною відмінністю. Росія застосувала їх проти країни, в яку вона вторглася, де її війська без вагань чинили невибіркові руйнування. Тоді як Україна застосовувала їх на власній території, зважуючи ціну для власного народу.

Тепер, через два місяці після того, як Сполучені Штати відправили першу партію боєприпасів в Україну, троє американських чиновників заявили, що адміністрація Байдена планує незабаром надіслати більше.

Один з посадовців сказав, що касетна зброя була ключовою для збереження наступального імпульсу українських військ на півдні. Усі троє джерел говорили на умовах анонімності, щоб описати внутрішні дискусії.

Рішення президента Байдена цього літа відправити касетні боєприпаси в Україну викликало засудження, і навіть деякі близькі американські союзники висловилися критично.

Деякі українські військові заявили, що надані США касетні боєприпаси були потужним доповненням до переліку озброєння, яке Захід надав для контрнаступу, і необхідною заміною їхнім запасам 155-міліметрових артилерійських снарядів, які закінчуються.

«Вони суперефективні. Коли наші хлопці бачать, як ми використовуємо їх проти ворога, їхній дух піднімається», – сказав Сергій, український морпіх, який брав участь в успішному бою за Урожайне.

Але інші українські військові більш виважені, кажучи, що касетні боєприпаси використовуються здебільшого в ситуаціях, коли ворожа піхота виходить з укриттів. В основному вони неефективні проти окопаних російських позицій, які є основною перешкодою для контрнаступу.

Західні офіційні особи та експерти сходяться на думці, що касетні боєприпаси найбільш ефективні проти сил і транспортних колон, які розкидані на відкритій місцевості. Оскільки касетні снаряди розкидають свої компоненти навколо, їх важко точно навести на конкретні цілі.

Наразі, за словами американських чиновників, вони використовувалися для нанесення ударів по скупченням російських військ, артилерійським системам, системам протиповітряної оборони, складам боєприпасів, радіолокаційним станціям і транспортним засобам.

Офіційні особи США не скажуть, скільки касетних боєприпасів було включено в першу партію із сотень тисяч, які є в наявності у Пентагону.

Касетними боєприпасами, що постачаються з Америки, стріляють зі 155-міліметрових гаубиць із дальністю близько 25 км. Деякі військові експерти зараз наполягають на касетних боєприпасах, які можна запускати з ракетних систем і вражати цілі за десятки кілометрів.

У зв’язку з тим, що запаси інших боєприпасів у країнах НАТО загрозливо низькі, а виробники зброї в Сполучених Штатах і Європі не в змозі їх компенсувати, експерти кажуть, що касетні боєприпаси можуть бути єдиним доступним засобом поповнення запасів України.

Очікується, що попит України на боєприпаси зросте, оскільки деякі підрозділи все більше покладаються на важку артилерію, щоб закласти підґрунтя для наступу піхоти, замість загальновійськових дій у стилі НАТО.

Офіційні особи США підрахували, що нещодавно українські сили використовували до 8 тисяч артилерійських снарядів щодня, включаючи сотні касетних боєприпасів.

За словами Джорджа Барроса з Інституту вивчення війни це може призвести до того, що касетні боєприпаси стануть постійним елементом в українському арсеналі. Це особливо непокоїть тих, хто проти будь-яких касетних боєприпасів незалежно від того, хто і як їх використовує.

«Ми бачили те, що Україна прагне продемонструвати, що касетні боєприпаси корисні для військових цілей, – сказала Мері Варехем, директорка відділу озброєнь Human Rights Watch. – Але зрештою ця зброя заборонена через шкоду, яка завдається цивільному населенню як під час її використання, так і через десятиліття».

Але без них, заперечують лідери України, вони не можуть зрівнятися з російською вогневою потужністю.

«Я хочу дивитися на це з точки зору справедливості, – сказав президент Зеленський у липні на щорічному саміті НАТО у Вільнюсі. – росія постійно використовує касетні боєприпаси на нашій території, і вони воюють тільки на нашій землі. Вони вбивають наших людей».

Директор оборонних досліджень незалежного Центру економічних і зовнішньополітичних досліджень у Стамбулі Джан Касапоглу вважає, що стратегічна проблема полягає в тому, що під час контрнаступу Україна бореться з ворогом, який окопався. У цих умовах касетні боєприпаси мають свої обмеження. Вони можуть допомогти досягти успіху, якщо їх використовувати з іншими видами артилерії, але самі по собі «вони не є чарівною паличкою».

Джанлука Каповін і Олександр Стронелл – аналітики британської розвідувальної компанії Janes, в серпні заявили, що використання Україною касетних боєприпасів у Донецькій і Запорізькій областях, наразі «не дало вирішального ефекту».

Втім, українські командири кажуть, що надходження американських касетних боєприпасів не лише підвищило моральний дух, але й допомогло розбити російські оборонні позиції на півдні, продовжити тиск на російські війська на сході та стримувати російські атаки на північному сході.

Експерти вказують на деякі конкретні битви, де, на їх думку, допомогли касетні боєприпаси. Одним із таких місць є Куп’янськ Харківської області. Тут українські війська використовували їх більше для захисту, ніж для атаки. Протягом двох тижнів після рішення Байдена відправити касетні боєприпаси в Україну вони доїхали до Куп’янська. За словами Джана Касапоглу, до початку серпня зброя була націлена на російські сили та бронетехніку, які наступали. Касапоглу заначив, що «касетні боєприпаси дійсно зіграли важливу роль у зупинці наступу росіян».

Раніше «Військовий кур’єр» писав про те, що ЗСУ прорвали першу лінію оборони росіян на півдні України й розширюють фронт прориву у дві сторони. Також українські військові знищують частини ворога, які прикривали відступ військ рф за другу лінію оборони.

Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у FacebookTelegramYouTube та Instagram.