Кабінет міністрів Японії виділить понад мільярд доларів на закупівлю американських винищувачів F-35


Tokyo-NP повідомило, що кабінет міністрів Японії ухвалив оборонний бюджет на 2022 рік, і Токіо виділить 445 мільйонів доларів на закупівлю чотирьох винищувачів F-35B з коротким зльотом і вертикальною посадкою. Ще 671 мільйон доларів піде на придбання ще восьми звичайних винищувачів зльоту та посадки. Щоб повноцінно брати участь у програмі, уряд Японії послаблює заборону на експорт зброї. Своєю чергою, уряд США готовий ділитися з Японією військово-авіаційними технологіями, які більш не передає Туреччині. Все це відбувається на тлі напруження відносин з Росією.

У 2013 році японський уряд вирішив, що оскільки японські компанії будуть працювати лише як субпідрядники, вони будуть звільнені від звичайної заборони на імпорт зброї. У серпні 2013 року було підтверджено, що японські компанії вироблять 24 компоненти F-35, пов’язані з двигуном і радаром. Mitsubishi Electric виготовить 7 компонентів радара, а IHI Corporation виготовить 17 компонентів вентилятора та турбіни двигуна. Mitsubishi Heavy Industries також буде в тій чи іншій формі включена у виробництво задньої частини фюзеляжу, крил і ходової частини, що дозволить японській промисловості краще зрозуміти технологію та стелс.

До цього Сполучені Штати відмовлялися поділитися кодом програмного забезпечення F-35 зі своїми партнерами, попри неодноразові запити. Однак у квітні 2019 року Сполучені Штати запропонували розкрити частини цього вихідного коду Японії, якщо Lockheed Martin вдасться розробити для Японії новий винищувач-невидимку F-3; ці частини програмного забезпечення F-35 будуть повторно використані для F-3. 18 червня 2019 року Міністерство оборони Японії звернулося до Пентагону з проханням підвищити статус Японії як замовника до повноцінного партнера програми F-35. Цей запит стосується виключення Туреччини з програми F-35. 9 липня 2020 року Агентство оборонної безпеки США оголосило, що Держдепартамент США схвалив потенційний продаж Японії 105 літаків F-35 на суму 23,11 мільярда доларів США – 63 F-35A і 42 F-35B. разом із супутнім обладнанням та послугами до вже замовлених 42 F-35A. Це буде другий за величиною єкспортний військовий контракт. Угода ще потребує схвалення Конгресом США.

Багатоцільові есмінці класу Izumo є вертольотоносцями, які перебувають на озброєнні морських сил самооборони Японії . Уряд Японії визначає цей клас як багатоцільовий операційний есмінець через обмеження японської конституції, які забороняють придбання наступальних платформ. У червні 2020 року Японська морська піхота розпочала роботу з переобладнання першого з двох вертольотів-есмінців японських морських сил самооборони типу Izumo для роботи з F-35B, що підтвердило чутки про заплановану морську операцію. Для підготовки JS Izumo до експлуатації F-35B була затверджена сума в 53 мільйони доларів. Обидва кораблі цього класу могли експлуатувати літаки STOVL Lockheed Martin F-35B Lightning II після модифікацій. Японія планувала придбати 40 F-35B, варіант короткого зльоту та вертикальної посадки Lockheed Martin Lightning II Joint Strike Fighter (JSF), який міг керуватися з класу Izumo з деякими модифікаціями на кораблях. Було підраховано, що кожен авіаносець класу Izumo може експлуатувати 12 або більше літаків F-35B.