Річка Гільменд на мапі Афганістану та Ірану
Річка Гільменд на мапі Афганістану та Ірану

Іран розпочав бойові дії проти Афганістану через брак води

На афгано-іранському кордоні розпочалися сутички із застосуванням мінометів та легкої техніки.

Повідомляється, що причиною зіткнень між прикордонними загонами країн є доступ до водних ресурсів. Йдеться про річку Гільменд, яка тече територією Афганістану і живить іранську провінцію Систан-Белуджістан. Дії Талібану, радикального ісламського руху, що контролює Афганістан, призвели до того, що мешканцям вище згаданої провінції забракло води. Тому іранські прикордонники розпочали мінометний обстріл талібських позицій. Наразі відомо про декількох загиблих іранських військовослужбовців. Талібан стягує додаткові підрозділи до місця зіткнень.

Абдулхамід Хорасані, один з польових командирів Талібану, вже встиг заявити, що таліби “готові захопити Іран за 24 години, якщо еміратські [офіційна назва Афганістану під контролем Талібану – Ісламський Емірат Афганістан – ред] старійшини дозволять”.

Відомо, що напередодні конфлікту Іран попереджав Афганістан щодо дотримання угоди 1973 року. Відповідно до документу Кабул зобов’язувався щорічно забезпечувати Тегеран 850 млн м3 води з річки Гільменд. Таліби вважають, що виконують угоду, і звинувачують Іран у прагненні переглянути її на свою користь. Тоді як Тегеран вважає, що Кабул має давати більше води, як це робив колишній король Афганістану Мухаммед Захір-шах.

Нагадаємо, 21 травня в Афганістані розбився військовий гелікоптер.