Один із керівників колись найбільшої фінансової компанії Німеччини Ян Марсалек, ймовірно, близько десяти років був російським шпигуном. Про це пише The Wall Street Journal із посиланням на представників західних розвідувальних органів та служб безпеки.
Чоловік допомагав спецслужбам рф переказувати через свою компанію гроші для фінансування підпільної діяльності. Окрім того, фірма обслуговувала спецслужби Німеччини. Директор міг передавати до Москви інформацію про користувачів платіжних карт. Він також надавав допомогу угруповання “Вагнер”. А після смерті Євгена Пригожина взяв участь у реорганізації його бізнес-імперії в Африці.
Платіжна система Wirecard, де Ян Марсалек обіймав посаду директора з операційної діяльності, була гордістю Німеччини. Компанію вважали своєрідною відповіддю американським стартапам. Вона конкурувала з PayPal, обробляючи платежі для чверті мільйона корпоративних клієнтів на $140 млрд на рік.
Коли ж з’ясувалося, що з Wirecard зник 1,9 млрд євро, Марсалек утік до Москви і став одним із найрозшукуваніших людей у світі. Його звинувачують у крадіжці мільйонів євро.
“Після численних міжнародних розслідувань представники розвідувальних, поліцейських та юридичних органів кількох країн кажуть, що 43-річний уродженець Австрії використав компанію, що збанкрутувала, аби незаконно допомагати російським розвідслужбам переказувати гроші з метою фінансування таємних операцій у різних країнах”, – пише WSJ.
Ймовірно, Марсалек працював і на військову розвідку ГРУ, і на Службу зовнішньої розвідки (СЗР). Через нього спецслужби переказували гроші агентам, інформаторам, військовим підрядникам, переправляли кошти в зони конфліктів на Близькому Сході та Африці, а також фінансували секретні проєкти, такі як купівля зброї. Про це виданню повідомили представники західних розвідок.
Наразі агент перебуває переховується переважно в росії або ОАЕ під іншим іменем, продовжуючи співпрацювати з Кремлем.
РФ використовує будь-які можливості, щоб збільшити свій вплив. Раніше “Військовий кур’єр” писав про те, як росія використовує західні ЗМІ для просування своїх наративів в Україні.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.