ЕСПЛ визнав уряд Росії винним в етнічній чистці

Сьогодні Європейський суд з прав людини визнав російську державу винною в намаганнях покрити етнічні чистки на території Чечні, які здійснював федеральний підрозділ, та зобов’язав уряд РФ виплатити грошову компенсацію 126 постраждалим на суми від 500 до 60 000 євро.

Заяви стосуються операції, проведеної батальйоном “Восток” у Чечні 4 червня 2005 року в селі Бороздіновська. Потерпілі стверджували, що військовослужбовці незаконно обшукували їхні будинки, заарештовували, жорстоко поводились, вбивали місцевих чоловіків та підпалили чотири будинки. Вони також заявляли про дискримінацію за ознакою належності до етнічної групи (авар). В результаті цієї незаконної операції зникло без вісті 11 чоловік. Крім того, вони стверджували, що місцева влада не провела ефективного розслідування цих подій.

Потерпілі проживали в селі Бороздіновська в Шелковському районі Чечні недалеко від кордону з Російською Республікою Дагестан. Село оточене густим лісом і переважно заселене аварами (жителями північно-східного кавказького етносу, що походить з територій Дагестану). Також там проживало декілька чеченських та російських сімей. За словами потерпілих аварці мали напружені стосунки зі своїми сусідами-чеченцями. Потерпілі стверджували, що солдати побили заарештованих чоловіків та робили наругу над ними через аварське етнічне походження.

16 червня 2005 року велика кількість жителів села виїхали із села до сусіднього Дагестану, де створили тимчасовий табір. Спочатку сім’ї відмовлялись покидати табір і повертатися додому, доки не буде встановлено, що сталося з 11 зниклими без вісті чоловіками. Як повідомляється, влада закликала жителів села повернутися.

У липні 2005 року начальник Федеральної служби безпеки в Чечні та спецпредставник президента Росії по Південному федеральному округу провели зустріч з жителями села, пообіцявши розслідувати інцидент та покарати винних. Більшість жителів села повернулись до кінця червня. Згодом багато селян знову залишили село. У різні дати в червні 2005 року десятки жителів села офіційно просили прокуратуру Шелковського району, прокуратуру Чечні та Генеральну прокуратуру Росії відкрити кримінальне провадження за цими подіями. Кілька жителів села заявили, що робили наругу над аварцями або наказували їм покинути територію Чечні.

У зв’язку з цим суд постановив згідно з пунктом 2 статті 44 Конвенції держава-відповідач повинна виплатити потерпілим компенсації протягом трьох місяців з дати набрання законної сили рішення.

За матеріалами Europeen Court of Human Rights