Учора, 6 жовтня, відбулася презентація книги Олександра Суркова “Незавершена війна. Історія протистояння України з Росією в 2014-2015 роках” у Будинку Профспілок. Це чи не перший історичний довідник про події на Донбасі. Військовий експерт і письменник декілька років збирав та аналізував інформацію з перших вуст, аби кожен читач мав змогу знайти відповіді на питання, які залишаються поза інформаційним полем.
Відвідувачі мали змогу поставити питання та поспілкуватися з людьми, які допомагали Олександру Суркову в написанні книги. Серед учасників презентації були генерал-майор Збройних Сил України Віктор Назаров, герой України Сергій Собко, радник міністра у справах ветеранів і чи не найкращий військовий історик Василь Павлов та ведуча проєкту “Таємниці війни” Яна Холодна.
Автор Олександр Сурков розповів:
“Ми почали створювати минулу книгу навесні 2015 року, коли зрозуміли, що ніде немає інформації з приводу війни. Тоді влітку 2016 року ми випустили “Хроніки гібридної війни”. Це був максимум інформації, яку ми знайшли. Потім я познайомився з Віктором Миколайовичем, і ми почали працювати з матеріалами Генштабу. Приблизно за рік зібрали кістяк “Незавершеної війни”. Я розумів, що писати термінологією військового опера не треба, адже звичайний читач того не зрозуміє. Тому намагався досить складні речі викласти логічно і доступною мовою. Через декілька років почалася моя співпраця з KMBooks. Мені подзвонив керівник видавництва Ярослав Малінович і запропонував створити “справжню книгу про війну”. Я теж хотів.
Матеріалу було багато, більшість якого бралося не зі ЗМІ, а з відповідних документів. Тобто він був перевіреним. Проблема була в тому, що багато подій відбувалися одночасно, наприклад під час Іловайську були події під Луганським аеропортом, а ще й Лисичанськ. Усі епізоди треба було описати повністю. Це дало б змогу кожному військовому, який служив в АТО, зрозуміти саме його місце у цій війні”.
Герой України Сергій Собко поділився, що сам дуже хотів знайти відповідну книгу для українських військових:
“Я навчався в Сполучених Штатах і, аби захистити свою магістерську роботу, шукав джерело з відповідями на мої питання про гібридну війну. Я змушений був звертатися до американських дослідників, але в Україні таких матеріалів не було. Мене здивувало, що українські офіцери та полковники не мають схожого підручника. Тому я щиро радий, що вийшла така книга. Я вже прочитав частину книги й дуже радий, що тепер військові зможуть навчатися на минулому досвіді”.
На презентації кожен з відвідувачів міг поставити питання автору. Наприклад, про складнощі написання великих аналітичних матеріалів зі сторони письменника чи про вікові обмеження, яких, до речі, книга не має.
Одне з питань стосувалося розслідувальної сторони книги, адже там розповідається не тільки про перемоги, але й про помилки керівництва ЗСУ. Автор поділився, що деякі прізвища все ж лунають на сторінках, але “це не люди першої ланки”. Вся інформація розглядається з усіх сторін — мова йде й про героїв, і про дезертирів.
Загалом відвідувачі презентації були зацікавлені й хотіли дізнатися більше про книгу саме зі слів письменника. Звісно, що й придбати нове видання та отримати автограф.
Візитерка Наталя також зацікавилась цією презентацією:
“Взагалі-то тема війни мене зацікавила ще декілька років тому, я почала читати різних авторів й так познайомилась з романами Олександра Суркова. Мені дуже сподобалась серія “Позивний Шульга”, тому я зраділа, коли побачила, що виходить нове видання.
Очікую, що після прочитання мої уявлення про події в зоні АТО будуть об’ємнішими. Я вже придбала підручник. Сподіваюсь, що зрозумію що й до чого”.
Ще один відвідувач презентації Микита поділився, що свого часу сам служив в АТО у 2016-2017 роках:
“Це було дуже страшно, адже я хотів захищати свою країну, але й боявся, що не повернуся до рідних. На щастя, зараз я тут. Про презентацію книги мені розповів друг, який в останній момент не зміг приїхати. Я не дуже сильно знайомий з іншими книгами Суркова, проте ця, особливо після спілкування з автором, мене зацікавила. Моєму синові зараз 6 років, але коли він підросте, я уявляю як розповідаю йому історії зі служби. Зараз хочу придбати книгу й дізнатися про загальну початкову картину на фронті, щоб згодом ці розповіді були точнішими”.
Анна Груздова, спеціально для “Військовий кур’єр України”