Збройні сили України не тільки доводять свою ефективність, а й перетворюються на новаторів військової справи, чий досвід вивчатимуть по всьому світові. Одним з прикладів такого досвіду можна вважати удар ракетами ATACMS по летовищах російських військ в окупованих Бердянську та Луганську. Саме українські Сили оборони зробили це вперше.
Так, ракети ATACMS вже застосовувала армія США в Іраку під час операції «Буря в пустелі». Але американці били по опорних пунктах та командних штабах місцевих бойовиків. Українці ж довели, що ці балістичні ракети можуть бути надефективними для знищення баз регулярних військ.
Скільки повітряних бортів вдалося знищити ударами по двох аеропортах, точно невідомо. І все свідчить про те, що це була найбільш вдала «протиповітряна» операція з початку російсько-української війни. Стільки авіаційної техніки «одним ударом» Україна ще не знищувала.
За даними на цей час, на літовищах в Луганську та Бердянську було знищено, щонайменш, 10 вертольотів. Цю цифру опосередковано підтверджують супутникові знімки. Однак, реальні втрати росіян від удару ракетами ATACMS можуть бути набагато більшими.
Супутникові знімки, які були зроблені ще минулого місяця, свідчать про те, що на одному тільки аеродромі в Бердянську могли перебувати одночасно до 20 гвинтокрилів, серед яких здебільшого ударні Ка-52. Саме ці машини найбільше завдають шкоди українським Силам оборони під час наступу на запорізькому напрямку.
Останній доступний супутниковий знімок, який було зроблено вже після ракетної атаки на бердянське летовище, має набагато гіршу роздільну здатність. Але навіть такий знімок дозволяє помітити розміщення тих самих вертольотів на тих самих місцях. Звісно, що не всі вони згоріли. Але це не означає, що техніка, яка не згоріла, не зазнала ушкоджень. Можливо, навіть дуже серйозних.
Тож, як бачимо, в одному тільки Бердянську лише внаслідок одного удару ракетами ATACMS могло бути пошкоджено до 20 вертольотів, серед яких переважно ударні Ка-52. А ще був удар по Луганську, де вже зафіксовано п’ять знищених вертольотів. Отже, тепер стає зрозумілим, чому російські пропагандисти та провладні блогери так голосили після удару ЗСУ. Адже таких втрат за одну операцію вони не бачили, навіть коли Україна атакувала дронами-камікадзе військовий аеродром у Пскові та знищила чотири військово-транспортні літаки Іл-76.
Чому ракети ATACMS настільки ефективні
ATACMS — американська балістична ракета. Часто ці ракети називають далекобійними. Але за ракетною класифікацією – це все ж таки зброя малої дальності. Тим більш та версія, яку передали Україні. Вона летить менш ніж на 200 кілометрів.
Ракети ATACMS не є новою розробкою. Їх створювали ще за часів «холодної війни». Вона випускається у двох основних варіантах. Перші два варіанти — це ракети, заряджені касетними суббоєприпасами з максимальною дальністю 165 або 300 кілометрів. Україна отримала ракети, які належать до першого варіанту. Фактично це найпростіша та найстаріша версія ATACMS. Але навіть вона продемонструвала відмінний результат.
Запорука успіху касетних ATACMS для удару по таких цілях, як аеропорти, криється в її боєголовці. Одна «касета» несе близько 300 суббоєприпасів. Зону та щільність враження можна змінити за допомогою встановлення висоти викиду.
Суббоєприпас, що має назву М74, схожий на бейсбольний м’яч. Це дуже неприємна зброя. Він має сферичний уламково-фугасний заряд. Їх асиметричний дизайн також забезпечує обертання під час випуску. Коли він досягає 2400 обертів на хвилину, спрацьовує його запал. Сотні M74 майже одночасно перетворюються на хмару уламків і вибухових речовин, які вкривають землю на сотні метрів навкруги.
Все, що є вибухонебезпечним або легкозаймистим в зоні ураження, може вибухнути, створюючи значні вторинні ефекти. Це далеко не те саме, що атаки безпілотниками, які завдають удари по окремих літаках. Як зазначають американські військові експерти, втрата повітряних сил від одного обстрілу ракетами ATACMS може бути безпрецедентною. І удар по аеропортах в Бердянську та Луганську довів, що це чиста правда.
Далі — більше
За даними міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, Україна отримуватиме від США ракети ATACMS на постійній основі. А це означає, що згодом в руках українських Сил оборони можуть опинитися версії ATACMS оснащені фугасними боєголовками. Їх максимальний радіус дії – 300 кілометрів. Цей тип ракет використовується для ураження укріплених цілей. Вони можуть відмінно підійти, наприклад, для знищення Кримського мосту.
Усі типи ATACMS можна запускати з гусеничних реактивних систем залпового вогню M270 і колісних пускових установок високомобільної артилерійської ракетної системи HIMARS M142. Обидві стоять на озброєнні української армії.
Чому ракети ATACMS передали Україні потайки
Той факт, що Україна отримала від США ракети ATACMS, тримався у секреті до останнього. Хоча дані, які нещодавно з’явилися в американській пресі, свідчать про те, що рішення було прийняте ще влітку. А передача ракет українській стороні, скоріш за все, відбувалася у вересні. В черговому пакеті допомоги ATACMS сховали в графі «касетні боєприпаси». Це не викликало питань, адже американці вже поставляли подібні боєприпаси в України раніше.
Проте американські офіційні особи замовчували спочатку своє рішення по ATACMS, а потім і їх фактичну відправку на поле бою, щоб зберегти елемент несподіванки. Вашингтон і Київ були стурбовані тим, що оголошення про передачу змусить росію перемістити склади обладнання та боєприпасів трохи далі за лінію фронту та поза зону дії ракет.
Ці занепокоєння були цілком виправдані. Адже касетні ATACMS, які отримала Україна, неефективні для ураження захищених цілей. Тобто, якби росія дізналася, що українські Сили оборони отримали касетні ракети, вона могла відвести авіацію за межі зони ураження ATACMS, або спробувати сховати техніку в ангарах. І ніякої операції зі знищення російських ударних вертольотів не було б.
Однак план України та США спрацював на 100 відсотків. Російська армія втратила рекордну кількість вертольотів за одну операцію. А українські Сили оборони полегшили собі життя на декількох напрямках одночасно.