Російсько-українська війна спричинила перехід засобів радіоелектронної боротьби на новий рівень. Потужними РЕБ росіяни та українці боряться з безпілотниками. Захист за допомогою радіоелектроніки біля міста Севастополь в тимчасово окупованому Криму проаналізувало видання Naval News.
Про дію засобів радіоелектронного захисту у тому районі свідчать два факти – хибні сигнали про місцезнаходження російських суден і відображення роботи РЕБ на супутникових знімках. На них звернув увагу аналітик Деміен Саймонс. Обидва чинники вказують на те, що в Севастополі знаходиться потужна система перешкод.
Це місто має кілька рівнів оборони. Вони спрямовані на захист від українських ракет і безпілотників. У гавань Севастополя вже кілька разів заходили морські безпілотники, проривалися до міста і літальні апарати.
13 вересня Україна запустила ракети Storm Shadow/SCALP по сухих доках. Удар знищив десантний корабель та підводний човен. 22 вересня ракетна атака знищила більшу частину штабу Чорноморського флоту рф. Ракети пролетіли через зону дії ППО С-400.
Перешкоди GPS
З початку листопада ряд суден і катерів, які знаходяться в Севастопольській гавані, передають своє місцезнаходження як Міжнародний аеропорт Севастополь. Це приблизно за 8 км на північ від їх справжнього розташування. Судна передають своє місцезнаходження через AIS (автоматизовану систему ідентифікації). Кораблі можуть повідомляти про своє місцезнаходження неправильно навмисно або через безліч технічних проблем. Але це робиться систематично, що свідчить про щось інше.
Ймовірно, росіяни таким чином влаштовують перешкоди для GPS, що впливає на AIS, яка включає координати судна. Без подальшого аналізу залишається незрозумілим, чи впливає перешкода на всі типи GPS чи лише на один.
Цікаво, що помилкові позиції суден скупчені навколо міжнародного аеропорту. Це може означати, що джерело глушіння є.
Відомо, що Росія використовує GPS-перешкоди для захисту ключових об’єктів. Він використовувався для захисту перебування президента Путіна в розкішній резиденції на мисі Ідокопас, відомої в народі як “палац Путіна”. Відколи українські безпілотники почали наносити удари по Москві, там також було розгорнуто глушіння GPS. Також кораблі були оснащені потужними засобами РЕБ для захисту параду до Дня ВМФ у Санкт-Петербурзі.
Дія РЕБ на супутникових знімках
Велику кількість перешкод над Севастополем видно за допомогою супутника Sentinel 1 SAR (радар із синтетичною апертурою) Європейського космічного агентства. Були перешкоди на знімках, зроблених о 6:49 за місцевим часом 23 листопада. Це було ще помітніше о 18:36 наступного дня. Вони фактично перекривали все місто. Розрізнити кораблі в гавані при цьому неможливо.
Satim, компанія, яка спеціалізується на аналізі радіолокаційних зображень, підтвердила, що супутники SAR, які працюють на різних частотах, здається, не постраждали. Sentinel 1 — це радар C-діапазону, а інші — X-діапазону. Цілком можливо, що перешкоди були активні, коли супутник Sentinel 1 проходив, але не тоді, коли проходили інші. Інша проста інтерпретація полягає в тому, що перешкоди спрямовані на радари C-діапазону, а не X-діапазону.
Раніше “Військовий кур’єр” писав, що у соцмережах з’явились супутникові знімки бухти міста Севастополь після нічної атаки, яка відбулася у вересні. Їх опублікували дослідники, які взялися моніторити Південну і Велику севастопольську бухти. На них ідентифікували судна “Адмирал Макаров” (клас “Григорович”), “Буян-М”, великий десантний корабель Ropucha (по класифікації НАТО це ВДК проекту 775), ударний підводний човен KILO (клас “Варшавянка”).
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.